Kadir Gecesi ne zaman?  Kadir Gecesi’nin fazileti ve yapılacak ibadetler

Kadir Gecesi ne zaman?  Kadir Gecesi’nin fazileti ve yapılacak ibadetler

Kadir Gecesi, 11 ayın Sultanı Ramazan’ın en önemli gecesi olarak kabul edilmektedir. Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu ve bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan Kadir Gecesi’nin fazileti ve bu gece yapılacak ibadetler internette en çok araştırılanlar arsında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, Kadir Gecesi ne zaman, Kadir Gecesi ibadetleri neler? İşte, tüm merak edilenler…

Kadir Gecesi, Ramazan Ayı’nın son 10 günlük zaman dilimine girdiğimiz bu günlerde İslam dünyasının gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Ellerin semaya yöneldiği Kadir Gecesi’nde hangi ibadetlerin yapılacağı ve bu mübarek gecenin faziletleri merakla araştırılıyor. Peki, Kur’an- Kerim’in nazil olmaya başladığına inanılan ve bin aydan daha hayırlı olduğu kabul edilen Kadir Gecesi ne zaman? İşte detaylar…

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kadir Gecesi’nin ne zaman olduğuyla ilgili çeşitli görüşler mevcuttur. Ramazan Ayı içerisine olduğu kesin kabul gören Kadir Gecesi’nin Ramazan Ayı’nın kaçıncı gecesinde olduğu ise ihtilaf konuları arasındadır. Ancak ülkemiz başta olmak üzere İslam Dünyası’nın genelinde yaygın olan inanç ise Ramazan Ayı’nın 27. Gecesi’nin Kadir Gecesi olduğu inancıdır. Buna göre, her yıl Ramazan Ayı’nın 26. gecesini 27. geceye bağlayan gece Kadir Gecesi olarak idrak edilmektedir Bu yıl yani 2019’da ise Kadir Gecesi 31 Mayıs Cuma gününü 1 Haziran Cumartesi gününe bağlayan gecedir.

KADİR GECESİ’NİN FAZİLETİ ve ÖNEMİ

İslam inancına göre Kadir Gecesi Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu ve bin aydan daha hayırlı olan gecedir. Bu inancın temelinde ise Kur’an-ı Kerim’deki Kadir Suresi bulunmaktadır. Kadir Suresi’nde Kur’an-ı Kerim’in bu gece nazil olmaya başladığı ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu yazmaktadır.

İşte Kadir Suresi – Diyanet İşleri Başkanlığı meali:

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla

1: Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik.

2: Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

3: Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4: Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

5: O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin kıymetini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) şeklinde ifade etmiştir.

KADİR GECESİ İBADETLERİ

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS