hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kulak, burun ve göz damlası orucu bozar mı? Oruçluyken damla kullanmak orucu bozuyor mu?

  Kulak, burun ve göz damlası orucu bozar mı Oruçluyken damla kullanmak orucu bozuyor mu
  expand

  Çeşitli hastalıklar nedeniyle kulak, burun ve göz damlası kullanan kişiler Ramazan ayı içerisinde de devam edecek olan tedavileri için araştırma yapmayı sürdürüyor. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda ne diyor? Kulak, burun ve göz damlası orucu bozar mı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oruç tutan kişiler bir yandan da devam eden tedavileri için kulak, burun ve göz damlası kullanabiliyorlar. Bu durumda damla kullanan kişilerin bilmesi gerekenler Diyanet tarafından açıklanmıştı. Peki, Ramazan ayında oruçluyken damla kullanmak orucu bozuyor mu?

  GÖZ DAMLASI ORUCU BOZAR MI?

  Konunun uzmanlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmaz. (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Kâsânî, Bedâî’, II, 98).

  Krem sürmek orucu bozar mı?

  KULAK DAMLASI ORUCU BOZAR MI?

  Kulak ile boğaz arasında bir kanal bulunmaktadır. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç orucu bozmaz. Kulak zarında delik bulunsa bile, kulağa damlatılan ilaç, kulak içerisinde emileceği için, ilaç ya hiç mideye ulaşmayacak ya da çok azı ulaşacaktır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla kulak damlası orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263; Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 367, 376).

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diş fırçalamak orucu bozar mı?

  BURUN DAMLASI ORUCU BOZAR MI?

  Tedavi amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0, 06 cm3 tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte, çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu da, mazmazadan ( ağzı su ile çalkalamadan) sonra ağızda kalan rutubette olduğu gibi orucu bozacak düzeyde görülmemiştir. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla burun damlası orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar).

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow