Mürselat Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Mürselat Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Mürselat Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Mürselat Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Mürselat suresinin ilk ayetinde yer alan “Mürselat” kelimesi ile sure ismini almıştır. Mürselat sözcüğünün anlamı ise “gönderilenler” şeklindedir. Mürselat suresinde bahsedilen gönderilenler ile kitaplar, melekler ve peygamberler olduğu düşünülmektedir. Daha doğru şekilde ifade edilecek olursa tefsirlerde alimlerinde fikir birliği içinde olduğu gönderilenlerin peygamberler olduğu fikridir. Mürselat suresi aynı zamanda “ Vel Murselat” ya da “Vel Mürselati Urfen” isimleriyle de anılır. Mürselat suresi elli ayetten oluşur ve Mekke’de nüzul olmuştur. Kuran’da yetmiş yedinci olan ve iniş sırasında otuz üçüncü olan suredir.

Mürselat Suresi Ne Anlatıyor?

 Mürselat suresinde kıyamet günündeki sahneler, hesap gününün de ayrım günü olması da anlatılmaktadır. Kıyamet günün mutlaka geleceğinde ve o güne ayrım günü de denildiğinden bahsedilir. Allah’ın buyruklarını tutmayan kişilerin ve toplulukların helak edilmesinden bahsedilmiştir.

 İnsanların nasıl yaratıldığı anlatılmaktadır. İnsanların yaratılış olarak üstün bir varlık olmasına karşın, oldukça aciz olan bir varlık olduğu vurgulanmış ve iyice belirtilmiştir. Hesap gününde meydana gelecek olan bazı sahneler anlatılmaktadır. Allah’ın birliğinin, kudretinin ve varlığının bir takım delillerinden bahsedilir.

 Mürselat Suresinin Türkçe Anlamı ve Türkçe – Arapça Okunuşu

 Mürselat suresi biraz uzun sayılabilecek olan surelerden biridir. Arapça olarak Kuran’ı okuyabilen kişilerin okumakta zorlanmayacakları bir suredir. Kuran’ı Arapça olarak okumayı henüz öğrenmemiş olan kişiler için Türkçe okunuşlar bulunmaktadır. Türkçe okunuşlarda Arapça olarak okuma seslerinin Türkçe kelimeler ile yazılmış olan şekli bulunmaktadır. Mürselat suresinin Türkçe anlamı ve Mürselat suresinin tefsiri okunarak surenin daha çok anlaşılması sağlanabilir.

 Mürselat Suresi Faydaları ve Faziletleri

Mürselat suresini okuyan kişiye Allah, Muhammed (sav)’i tasdik ederek inanan ve inanmayıp tekzip eden kişilerin on katı kadar sevap verir.

Mürselat suresini devamlı olarak okuyan kişiler Allah’a şirk koşmaktan uzaklaşır.

Mürselat suresini okuyan kişi kendisine atılan iftiralardan kolay şekilde sıyrılır.

Mürselat suresinin yedi defa okunması halinde kişilerin göz hastalıklarına yakalanmayacakları rivayet edilir.

Sabah namazının kılınmasının ardından Mürselat suresini üç defa okuyan kişi bir muhakemeye gittiğinde onu kazanır.

İftiraya uğramaktan korkan kişiler Mürselat suresini okurlarsa iftiralardan bu kişiler Allah’ın izni ile korunur.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS