Nisa Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Nisa Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Nisa Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Nisa Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Nisa sözcüğü Türkçe de kadın manasına gelen bir sözcük olmaktadır. Nisa suresi de Kuran'ı Kerim'de kadınlar için Allah tarafından gönderilmiş ayetlerden oluşan bir sure konumundadır. Kadınlar bu dünyada ki değerini, önemini, kıymetini, haklarını ve yerini bu sure ile çok güzel bir şekilde anlamaktayız.

Nisa Suresi Türkçe, Arapça Anlamı

Nisa kelimesi Arapça kökenli olan bir kelimedir. Bu kelime Türkçe içerisinde kadın manasına gelmektedir. Ayette kadınların bu dünya içerisinde haklarını, değerini her yönüyle tasvir edilmektedir. Nisa suresi Kuran'ı Kerim'de yer alan 114. suredir. Bu sure kadınlar için Allah tarafından gönderilmiş olan bir sure olmaktadır.

Sure içerisinde birçok mana taşıyan cümleler yer almaktadır. Sure 175 tane ayetten oluşum göstermektedir. Bu ayetlerin birçoğu kadınla ilgilidir. Kadının bu dünya içerisinde konumunu belirtmektedir. Erkeklerin, kadınlara mehirlerini kesinlikle vermeleri gerektiğini, kadınlarının gönlünün hoş tutulması gerektiği, kalplerinin kırılmaması gerektiği gibi birçok şeyden bahsedilmektedir. Aynı zamanda kadınların bir Allah'ın emaneti olduğunu da bu sure içerisinde görmekteyiz.

Nisa Suresi Okunuşu

Nisa suresi okunuş olarak oldukça uzundur. Toplam 175 tane ayetten oluştuğu içinde Kuran'ı Kerim'de yer alan uzun surelerden birisini oluşturmaktadır. Bu surenin baş kısmının okunuşu şu şekilde olmaktadır:

Ve atül yetama emvalehüm ve la tetebeddelül habise bit tayyibi ve la te'külu emvalehüm ila emvaliküm innehu kane huben kebıra
Ve in hıftüm illa tuksitu fil yetama fenkihu ma tabe leküm minen nisai mesna ve sülase ve ruba' fe in hıftüm ella ta'dilu fe vahıdeten ev ma leleket eymanüküm zalike edna ella teulu
Ve antün nisae sadükatihinne nıhleh fe in tıbne leküm an şey'im minhü nefsen fe küluhü henıem merıa
Ve la tü'tüs süfehae emvalekümülletı cealellahü leküm kıyamev verzükuhüm fıha veksuhüm ve kulu lehüm kavlem ma'rufa
Vebtelül yetama hatta iza beleğun nikah fe in anestüm minhüm ruşden fedfeu ileyhim emvalehüm ve la te'küluha israfev ve bidaran ey yekberu ve men kane ğaniyyen felyesta'fif ve men kane fekıyran felye'kül bil ma'ruf fe iza defa'tüm ileyhim emvalehüm fe eşhidu aleyhim ve kefa billahi hasıba

Nisa Duası Faydaları ve Faziletleri (Tefsiri ve Diyanet Meali Dinle)

Nisa suresinin birçok fayda ve faziletleri bulunmaktadır. Bu sure birbiri ile aralarında akrabalık ilişkisi bulunan insanların arasında eğer anlaşmazlık varsa bu sure ile anlaşmazlık ortadan kalkabilir veya azalma gözükebilir. Bunun yanı sıra bu sureyi okuyan kişiyi Allah şirke başvurmasından, böyle büyük bir günaha girmekten alıkoyar. Aynı zamanda bu sureyi her okuyan kişi bir köleyi özgürlüğe kavuşturmuş gibi bir sevap alır. Bu surenin okunması bu nedenle büyük önem taşıyan bir sure olmaktadır. Düzenli olarak insanların sürekli bir biçimde okuması gerekmektedir.

Nisa Suresi'nin Kuran'ı Kerim'de ki Yeri

Nisa suresi Kuran'ı Kerim içerisinde yer alan surelerden birisi olmaktadır. Bu sure Kuran'ı Kerim içerisinde kadınlar için gönderilmiş olan bir suredir. Kadınların bu dünya da yeri, önemi, kadına nasıl davranılması gerektiği, kadının nasıl davranması gerektiği gibi hususlar bu sure içerisinde yer alır. Başından sonuna kadar kadınlar ile ilgili ayetlerin yer aldığı tek sure konumundadır.

Nisa Suresi Kaçıncı Suredir?

Nisa suresi Kuran'ı Kerim'de yer alan 114. sure olarak yer almaktadır. Bu sure 175 tane ayetten bir araya gelmektedir. Bu surenin birçok faydası, faziletleri bulunmaktadır. Bu faziletler çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Aynı zamanda Kuran'ı Kerim'de yer alan kadınlar ile ilgili olan tek sure konumunda olmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS