Oruçluyken uyumak sevabı azaltır mı, gündüz uyumak oruca zarar verir mi?

Oruçluyken uyumak sevabı azaltır mı, gündüz uyumak oruca zarar verir mi?

Ramazan ayına sayılı günler kala oruçluyken yapılması sakıncalı olan durumlar araştırılmaya devam ediyor. Peki, “orucu uykuya tutturmak” olarak da adlandırılan Ramazan ayında gündüzleri oruçlu iken uyumak oruca zarar verir mi? Diyanet’in konu ile ilgili görüşleri neler?

Ramazan ayında gündüzleri oruçluyken uyumanın oruca zarar verip vermediği birçok kişi tarafından merak konusu oldu. İşi icabı gündüzleri uyumak zorunda olan kişiler konuyla ilgili detayları araştırmayı sürdürüyor.


Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet adresinde yer alan “sıkça sorulan sorular” sekmesinde bu konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. İşte Diyanet’in paylaştığı o açıklama ve orucu uykuya tutturmanın dindeki yeri…


GEREKLİ OLMADIĞI HALDE UYUMAK ZARAR VEREBİLİR


Orucun sahih/geçerli olması için, “oruç tutmaya niyet etmiş ve orucu bozacak şeylerden kaçınmış olmak” şarttır. Gündüzleri az veya çok uyumak, orucun sıhhatine zarar vermez. Bununla birlikte orucun vereceği sıkıntılardan uzak kalmak ve onları hissetmemek kastıyla, gerekli olmadığı hâlde Ramazan günlerinde uzun süreli uyumanın, orucun hikmetiyle bağdaşmayacağı da unutulmamalıdır.


 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS