hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Orucu bozan şeyler nelerdir? Orucun bozulma durumları ve nedenleri

  Orucu bozan şeyler nelerdir Orucun bozulma durumları ve nedenleri
  expand

  Orucu bozan şeyler Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin kaçınmak durumunda olduğu kurallar olarak nitelendirilebilir. Diyanet İşleri Başkanlığı, orucun bozulma durumları ve nedenleri ile ilgili genel bir bilgi verdiği gibi aynı zamanda tek tek merak edilen soruları da yanıtlamıştı. Peki, Diyanet’e göre orucu bozan şeyler nelerdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Orucun bozulma nedenleri ile ilgili çeşitli görüşler bulunsa da Diyanet’in görüşü esas kabul ediliyor. Ana unsurlar yeme, içme ve cinsellik olduğu orucun bozulma durumlarında dikkat edilmesi gereken hususlar yer alıyor. İşte Diyanet tarafından yapılan açıklamada yer alan tüm detaylar…

  ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

  Diyanet’in orucu bozan şeylerle ilgili yaptığı açıklama şöyle; Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

  Diş fırçalamak orucu bozar mı?

  ORUCUN BOZULMA DURUMLARI VE NEDENLERİ

  Diyanet’in yaptığı açıklamada yer alan bilgilere göre her türlü yemek, içmek ve cinsel ilişki orucu bozar. Ayrıca sigara, nargile ve diğer tiryaklilik ürünleri de oruç yasakları kapsamında kabul ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oruçluyken damla kullanmak orucu bozuyor mu?

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow