hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Diyanet Sübhaneke Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Sübhaneke Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

  Diyanet Sübhaneke Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Sübhaneke Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
  expand

  Sübhaneke duası ilk olarak öğretilmekte olan bir duadır. Bunun için bu dua tüm namazlarda okunmaktadır. Namaza başlayıp tekbir alınması ile birlikte bu duanın okunur ve namaza devam edilir. Hem vakit namazlarında hem de cenaze namazlarında bu dua muhakkak okunmaktadır. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'de bu duayı okumuştur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sübhaneke Duası Arapça Okunuşu

   Besmele ile duaya başlanarak devamı okunur:

   - Bismillahirrahmanirrahîm

   - Sübhâneke allâhümme

   - ve bi hamdik

   - ve tebârakesmük

   - ve teâlâ ceddük

   - ve celle senâük (bu kısım sadece cenaze namazlarında okunur)

   - ve lâilâhe ğayrük.

   Sübhaneke Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

   - Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın (c.c) adıyla başlarım

   - Allah'ım sen bütün eksik sıfatlardan uzak ve paksın.

   - Ben seni daima böyle över ve tenzih ederim.

   - Senin adın hep mübarektir.

   - Varlığın daima her şeyden üstündür.

   - Senden başka bir ilah bulunmamaktadır.

   Sübhaneke Duası Faziletleri ve Faydaları

   Tüm namazlara başlar başlamaz okunan Sübhaneke duasının ezberlenmesi önem taşımaktadır. Çünkü namaz kılan herkesin bu duayı okuması gerekmektedir. Edilen nakillere göre peygamber efendimiz (s.a.s.) namaza başladığı zaman ilk bu duayı okuyarak başlarmış.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Dua etmek ve Yaradana sığınmak Müslümanların vazgeçmeden uyguladığı bir konudur. Bu manada ilk öğrenen dualardan olan Sübhaneke duasının da okunması pek kıymetli ve pek faydalıdır. Çünkü Allah'a (c.c.) sığınmanın ve onu tesbih etmenin faydaları oldukça büyük ve geniştir.

   Bu duanın okunması ile dua namaz kılanlara kalkan olur. Yani nefsin hilelerinden ve şeytanın vesveselerinden korur. Allah'a (c.c.) kavuşmada ve onun huzuruna çıkmada önemli bir duadır. Çünkü Sübhaneke duasının içeriğinde Allah'a (c.c.) teşekkür ve şükür vardır. Onun büyüklüğünü tanımak vardır.

   Meleklere bir takım görevleri icra etmeye çalıştığı zaman güçlük çekerlermiş. Bu gibi durumlarda meleklerin Sübhaneke duasını okuyarak işlerinin kolaylaştığı bildirilmiştir. Bu da insanlara Sübhaneke duasının okunmasının fazileti açısından büyük bir örnektir. İşte bu sebeple namazlara başlarken bu dua okunur ve namaz ile karşılaşılacak tüm engellerin bertaraf edilmesi Allah'tan (c.c.) dilenir. Böylece nefs ve şeytana karşı Allah'ın (c.c.) yüce hikmetine sığınılır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA