TikTok platformunu ciddi anlamda uyardı

TikTok platformunu ciddi anlamda uyardı

TikTok platformunu ciddi anlamda uyardı

TikTok, ABD’de iddia edilen çocuk gizliliği ihlalleri nedeniyle yalnızca mali cezalarla karşı karşıya değil.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir süredir çeşitli konular sebebiyle para cezasına çarptırılan platform şimdi yeni bir ceza ile karşı karşıya. Gözlemcinin sosyal ağın Mayıs ayı arasında çocukların gizliliğini “korumayarak” veri koruma yasasını ihlal etmiş olabileceğini belirlemesinin ardından olan oldu. Şirket 27 milyon sterlin (yaklaşık 29,2 milyon dolar) para cezasıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıldı. Şirket, 13 yaşından küçük çocukların verilerini ebeveyn izni olmaksızın ele almış, yasal bir dayanak olmaksızın “özel kategori” verileri (etnik köken, cinsel yönelim veya sağlık gibi) işlemiş ve kullanıcılara gerekli bilgileri sunmamış olabilir.

ICO, şirketi Şubat 2019’da, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun sosyal medyayı çocuk mahremiyeti ihlalleri nedeniyle 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırmasından kısa bir süre sonra araştırmaya başladı. O sırada, Birleşik Krallık denetçisi hem TikTok’un “açık” doğrudan mesajlaşma ve şeffaflık araçları konusunda endişeliydi. Seks avcıları, sekiz yaşında kullanıcılara bile mesaj gönderiyordu bu da kısa sürede tepki çekti.

Ofis, bunların ön bulgular olduğunu ve şirketin yasayı çiğnediğine veya para cezası ödeyeceğine dair kesin bir sonuca varılmadığını vurguladı. ICO, nihai bir karar vermeden önce Şirketin tutumunu “dikkatlice değerlendireceğini” ekledi. Çocukları korumak için TikTok üzerinde artan bir baskı var.