hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  A vitamini eksikliği sperm sağlığını bozabilir

  A vitamini eksikliği sperm sağlığını bozabilir
  expand

  A vitamini eksikliği ve sperm sağlığı ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, bu konuda yapılan çalışmalara dikkat çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Prof. Dr. Kaan Aydos'un konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

  Sperm değerleri bozulmuş erkeklerde testis içinde vitamin A düzeyinin düşmüş olduğu gösterildi. Washington Seattle Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, sperm sayı, hareket ya da morfoloji bozukluğu olan erkeklerin testislerinden alınan dokularda vitamin A düzeyleri (retinoik asit) ortalama 0.14 pmol/g bulunurken, sperm değerleri normal erkeklerde bu değer 0.26 pmol/g olarak gözlendi. İki grup arasında anlamlı bir fark vardı.

  Vitamin A'nın testisin içinde sperm yapımını uyarması için aktif formu olan retinoik asite dönüşmesi gerekir. A vitaminini besinlerle dışarıdan 2 şekilde alırız: retinol ve beta karoten. Ancak bunlar fonksiyon göremezler. Önce retinoik aside çevrilmeleri gerekir. Retinoik aside çevrilme, testisin içinde, hem Sertoli hücrelerinde hem de sperm serisi hücrelerde olur. Retinoik asid oluştuktan sonra, artık sperm yapımını uyarmaya başlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow
  A vitamini eksikliği sperm sağlığını bozabilir
  Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos

  A vitamini hem ergenliğe girildiğinde sperm üretiminin başlatılmasında hem de erişkinlerde sperm üretiminin sağlıklı biçimde sürdürülmesinde işe yarar. A vitamininin testis içinde en önemli görevi, sperm kök hücresi olan spermatogoniumların olgun sperm üretimine başlatılmasındadır. İşte, bu araştırmalarında bilim adamları, spermi bozuk olan erkeklerde testis içinde retinoik asidin çok düşük olduğunu gösterdiler. Bunun nedeni ise ya retinoik asidi yapan enzimlerin eksikliği ya da retinoik asidin fazla yıkılmasıydı.

  Ancak çalışmada az sayıdaki erkekte spermde bozulma olmasına rağmen, retinoik asit düzeyi normaldi. Bu da, spermde bozulmada tek sebebin A vitamini eksikliğine bağlı olmayıp, başka nedenlerin de olabileceğini göstermekte. Her ne olursa olsun, sperm değerleri düşük olan erkeklerin önemli bir kısmında, testis içinde A vitamini ürünü olan retinoik asit, normalde olması gerekenden 10 kat düşük gelmekte. Burada A vitamininden yetersiz beslenme önemli bir neden olabilir. A vitamini, havuç gibi beta karoten içeren besinlerle alınabileceği gibi, doğrudan beta karoten ilaçları şeklinde de alınabilir. Ancak ilaç olarak kullanımında yan etkileri bakımından dikkatli olunmalı ve doktor kontrolünde alınmalıdır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow