hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ameliyatlarda robotik cerrahi dönemi

  Ameliyatlarda robotik cerrahi dönemi
  expand

  Robotik cerrahi, cerrahinin gelişimine destek olacak en önemli teknolojik ilerlemedir. Peki, cerrahide yeni bir dönem başlatan robotik cerrahi ile neler yapılabiliyor? Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege, robotik cerrahinin kullanım alanlarını ve sağladığı avantajları anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doç. Dr. Bahadır Ege'nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

  Laparoskopik yani kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlarda Da Vinci robotik cerrahi tekniği, cerraha ve hastalara minimal invaziv ameliyat seçeneği sunan modern bir tekniktir. Günümüzde obezite ameliyatlarında, kalın barsak kanseri, rektum kanseri, divertikülit, rektum sarkması ve iltihabi barsak hastalıklarında, dalağın çıkartılmasında, mide kanseri, iyi huylu mide tümörleri, mide fıtığı ve reflü, akalazya ve yemek borusu kanseri tedavisinde, pankreas ameliyatlarında, karaciğer-safra yolları ameliyatlarında, böbrek üstü bezi ve tiroid ameliyatlarında, organ nakli ameliyatlarında, vericiden organ alınmasında kullanılabiliyor.

  Robotik cerrahi ile iyileşme süreçleri kısalıyor

  Ameliyatlarda robotik cerrahi dönemi
  Doç. Dr. Bahadır Ege

  Genel cerrahi, kalp ameliyatı, kolorektal cerrahi, jinekolojik cerrahi, baş ve boyun cerrahisi, göğüs ve üroloji dalında uygulanan ameliyatlarda başarı ile kullanılmaktadır. Da Vinci Robot teknolojisi cerrahlara 3 boyutlu ve yüksek çözünürlük görüntüleme imkanı sunuyor. Uzaktan kumanda ile kullanılan Da Vinci robotik cerrahi, ameliyat edilen bölgenin 3 boyutlu olarak en yakında ve en ince ayrıntısına kadar görüntülenmesini sağlıyor. Böylece ameliyatı gerçekleştiren cerrah, ameliyat esnasında daha derinlere ulaşma ve ayrıntılı inceleme imkanı buluyor. Minimal invaziv işlemler sayesinde ameliyat bölgesinde çok daha az kanama oluyor. Hastanın iyileşme sürecinin kısalıyor. Günümüzde robotik cerrahi kapalı ameliyat olarak bilinen tüm operasyonlarda kullanılabiliyor. Da Vinci robotik sistemi, tıp tarihinin son zamanlardaki en büyük teknolojik gelişmelerinden biri olarak kabul ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ameliyatın güvenirliğini artırıyor

  Da Vinci robotik cihazı, cerrahın kafasını yerleştirip ve hastanın içindeymiş gibi görmesini sağlayan üç boyutlu bir görüntüleme sistemine sahiptir. Bunun dışında ayrıca cerrahın parmaklarını yerleştirerek kullandığı kollar bulunmaktadır. Bu kollar sayesinde cerrah parmaklarının ucunu tıpkı bir makas gibi hareket ettirebilir. Bu sayede titreme gibi insana bağlı kusurları da engelleyerek cerrahın hata riskinin azalmasını da sağlamaktadır. Cerrahın hareketlerinin daha kıvrak, daha kontrollü, daha hassas olmasına yardımcı olur. Sunduğu bu avantajları sayesinde tüm cerrahi uygulamaların kolaylaşmasını sağlayan bir cizhazdır. Kapalı teknik ve robotik cerrahi ile gerçekleştirilen ameliyatların en önemli avantajı ise sağladığı yüksek hijyen ile ameliyat sonrası komplikasyon riskini en aza indirgemesidir. Da Vinci robotik tekniği hem hasta hem de cerrah açısından güvenirliği artıran teknolojik bir gelişmedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow