Ameliyatsız burun estetiği hakkında bilmeniz gereken her şey

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, ameliyatsız burun estetiğiyle öğle arasında bile burundaki birçok estetik problemin giderilebildiğini belirtti.Ameliyatsız burun estetiği özellikle ameliyat ya da anestezi korkusu olan, burun estetiğinin sonuçlarından emin olmayan ve iyileşme için yeterli süresi olmayan kadın ve erkekler tarafından yaygın olarak tercih edilebilmektedir. Özellikle sosyal medya paylaşımları, öğle yemeği molasında bile uygulanabilecek kadar hızlı bir teknik olması ve sonuçların daha kısa sürede görünür olması tedavinin yaygın hale gelmesine yardımcı oluyor.
Burnun üzerindeki kemerin/yumrunun/tümseğin üzerine ve altına dermal dolgu enjekte edilerek burnun daha simetrik ve kemersiz görünmesi sağlanabilir. Ayrıca burun ucuna botoks ve dolgu uygulanarak daha ince ve simetrik görünüm elde edilebilir. Botoks, burnu aşağı çeken kas olan depresör nasalise enjekte edilerek burun ucu biraz daha yukarıya kaldırılabilir.
Ameliyatsız tekniklerin tercih edilme sebeplerinin arasında ameliyat olmak istememek, daha az risk, daha az iyileşme süresi, daha az yan etki ve tüm bunların yanı sıra benzer sonuçların elde edilmesi yer almaktadır. Dermal dolgu maddelerinin kullanıldığı ameliyatsız burun estetiği, ortalama on beş dakikada ve acısız bir şekilde yapılabilmektedir. Bununla birlikte, cerrahi burun estetiğinin, iyileşmesi birkaç hafta sürebilir ve hatta sonuçların tam olarak ortaya çıkması birkaç ay sürer.
Sonuçların kalıcı olmaması sayesinde yeni burun şeklinden memnun kalınmazsa birkaç ay sonra eski haline dönülebilir. Bunun dışında yine revizyon yapılması istenirse bir sonraki uygulamada burun tasarımı isteğe göre değiştirilebilir.  Cerrahi burun estetiğinin sonuçları kalıcıyken cerrahi olmayan burun estetiğinin sonuçları ise kullanılan malzemenin türüne göre 6 ay ile 2 yıl arasında geçer. Bu sürenin sonunda burun eski şekline döner.
Hastanın ihtiyacına göre botoks ve dolgu enjeksiyonları hazırlanır. Hastanın burun bölgesine sakinleştirici özelliği olan topikal bir ilaç sürülüp bekletilir. Ardından ince uçlu iğnelerle burunda işaretlenen bölgelere dolgu ve botoks uygulanır. Operasyon ortalama 15 dakika içinde uygulanan ağrısız ve acısız bir işlemdir. Hastanın sadece 5 gün gözlük kullanmaması, ilk hafta güneş ışıklarından korunması gerekir.
Burun fazla hareket ettirilmediği için, sonuçlar 12 ila 18 ay kadar sürebilir ve tekrarlama tedavileriyle daha da uzun sürebilir. Kullanılan malzeme vücuda zararlı değildir ve doğal yollarla vücuttan atılabilir. Bu özelliği sayesinde güvenli bir prosedürdür. Cildin hassasiyetine birkaç gün içinde kendiliğinden geçecek olan kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS