Ameliyatsız burun estetiği mümkün mü?

Ameliyatsız burun estetiği mümkün mü?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk burun estetiğindeki son gelişmelerin operasyonlara ve sonuçlara nasıl yansıdığını sizler için anlattı.

Tüm estetik operasyonlarda kullanılan teknikler çağın teknolojik gelişimlerini takip etmeye devam ediyor. Kullanılan tüm cerrahi tekniklerde her zaman minimal veya gizli kesiler yapılması hedeflenir. Amaç öncellikle hasta için iyileşme süresini hızlandırmak ve çok daha zahmetsiz hale getirmek, ikinci olarak da iz oluşumunu azaltmak ya da engellemektir. Burun estetiğinde kullanılan kapalı teknik ile izler burun deliklerinin içerisine gizlenebiliyor. Böylece doğal görünüm için en önemli ilk adım atılmış oluyor.


Burun estetiği sonrası morluk ve şişlik çoğunlukla yumuşak doku hasarı nedeniyle oluşur. Bunu önlemek için de törpüleme tekniği geliştirilmiş durumda. Bu sayede kırma teknikleri gibi yumuşak dokuya zarar veren teknikler kullanılmadan ameliyat yapılabiliyor. Estetik sonrası komplikasyonları minimal seviyeye indirmek hastanın hayatının daha kesintiye uğramasını sağlıyor. Ayrıca estetik operasyon geçirildiğinin fark edilme oranını da azaltıyor.
Törpüleme tekniği ile yapılan operasyonlarda kemik, kıkırdak ve yumuşak dokular daha az hasar gördüğü için burnun sadece silikon atel ve estetik burun bandıyla desteklenmesi de yeterli olabiliyor. Alçı ve tampon yerine kullanılan bu aparatlar nefes alma ve daha estetik bir görünüm sunduğu için iyileşme sürecinde rahatlık sağlıyor.


Doğal görünüm için minimal dokunuşlar


Yeni burun tasarımı doğal görünüme ulaşmanın en önemli adımıdır. Kişinin yüzüyle uyumlu en ideal burnu tasarlamak için estetik cerrahide birçok yeni teknik ve akım ortaya çıktı. Bunların en başında Finesse rinoplasti ve 3D burun estetiği geliyor.


Finesse rinoplasti ile burunda radikal değişikliklere gitmeden sadece doğal görünümü bozan sorunlara odaklanılıyor. Yüzün ve burnun karakteristik yapısı korunarak buruna olması gereken ideal görünüm kazandırılıyor. Örneğin sadece eğrilik, kemer ya da aşırı büyüklük sorunları giderilebiliyor.


Mümkün olan en minimal dokunuşu yaparak en ideal burun şekline ulaşmak için ise 3D burun estetiğinden faydalanılıyor. 3D burun estetiğinde tasarım sürecinde 3D tasarım cihazlarından faydalanılıyor. Hastanın yüksek çözünürlüklü fotoğrafları ve görüntüleri üzerinden simülasyon görüntüleri hazırlanıyor. Yeni burun şekli önce bu simülasyon görüntü üzerinden yapılıyor.


Altın oran ve uyumlama teknikleri kullanılarak hazırlanan yeni burun, hologram gibi 3D görüntüleme teknikleriyle operasyondan önce hastaya gösterilebiliyor. Bu sayede hasta burun estetiğindeki en büyük endişelerden biri olan yeni burun şeklinin nasıl olacağını görme imkanı buluyor. Hatta tasarım sürecine dahil olarak hayal ettiği burun şekliyle ilgili fikirlerini ifade edebiliyor.


Ameliyatsız burun estetiği de mümkün


Evet, ortalama 30 dakika içinde uygulanan ve sonuçları kısa süre içinde belli olan ameliyatsız burun estetiği de mümkün. Üstelik burun küçültme hariç burundaki birçok estetik sorun enjeksiyon teknikleri ile öğle arası estetiği olarak uygulanabiliyor. Özellikle iyileşme süreci için yeterli vakitleri olmayan ya da ameliyat/anestezi riski ya da korkusu olan kişiler için uygun bir seçenektir. Kullanılan dolgu malzemelerin özelliklerine göre kalıcılık süresi bir ya da birkaç yıl sürebiliyor. Sonuçların devam ettirilmesi için enjeksiyonların tekrarlanması gerekiyor.


Eğer yaşam kalitesinin düşmesine neden olan nefes alma ya da estetik sorunlar yaşanıyorsa, alanında uzman bir estetik cerrahtan kişiye özel ayrıntılı bilgi alınabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS