hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aşırı kilolular dikkat!

  Aşırı kilolular dikkat
  expand

  Aşırı kilolar ve obezite meme kanserinin nüksetmesine sebep oluyor. Amerika'da yapılan bir araştırmanın sonuçları aşırı kilolu ve obez kadınlara uyarı niteliğinde.

  Obezite ile meme kanseri arasında bağ var.

  New York'ta ABD Ulusal Kanser Kurumu tarafından yapılan bir araştırma, daha önceden ortaya atılan iddiaları destekler nitelikte.

  Araştırmada kanser tedavisi gören 5 bin kişiden 3'te biri obez, diğer 3'te biri ise aşırı kiloluydu.

  Araştırmada kullanılan veriler, geçtiğimiz sekiz yıl içerisinde her 4 kanser hastası kadından birinin rahatsızlığı nüksettiğini gösterdi. Bu nedenle hayatını kaybeden 891 kişinin 695'i meme kanseriydi.

  Araştırmaya göre; obez kadınların meme kanserine tekrar yakalanma riski, normal kilodaki kadınlara göre yüzde 40 daha fazla. Obezite ölüm riskini de yüzde 69 artırıyor.

  Fazla kilolu kadınların daha fazla östrojen hormonu ürettiğine dikkat çeken araştırma ekibi, bunun hastalığın yaygın bir türü olarak bilinen "östrojen reseptör"e yol açabilecegini söylüyor.

  Kadınların kilo vererek riski azaltıp azaltmayacağı hala soru işareti. Uzmanlar ise, eğer gerekliyse kemoterapi ve endokrin terapilerinin öncelikleri olduğunu vurguladı.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow