hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Astım gebelerde nasıl seyreder, neden önemlidir?

  Astım gebelerde nasıl seyreder, neden önemlidir
  expand

  Gebelikte astımı tetikleyen en önemli faktörün reflü ve gribal enfeksiyon olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal, gebelerde astımın nasıl seyrettiği hakkında bilgi verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  "Astım, kronik, inflamasyon ile karakterize küçük hava yolu hastalığıdır. 7'den 77'ye her yaşta görülebildiği gibi, ilk kez hamilelik döneminde de ortaya çıkabilir. Astım hastası olan bireylerde hastalığı seyri, 1/3 hastada iyileşme, 1/3 hastada stabil ve 1/3 hastada kötüleşme olarak gitmektedir.

  Gebelik sırasında artan progesteron hormonu, solunum sistemi üzerine gösterdiği etkileri ile (hızlı soluk alıp verme, çarpıntı, solunum yollarında ödem/şişlik) mevut kişilerdeki astım hastalığının alevlendirebilir. Ayrıca gebelikte sıkça görülen temel sıkıntıların başında gelen bulantı, kusma, koku hassasiyeti astımlı bireylerde biraz daha abartılı olmasına sebebiyet verir.

  Gebelikte astımı tetikleyen en önemli faktör, reflü ve gribal enfeksiyonlardır. Astım ataklarını Astım gebelerde nasıl seyreder, neden önemlidirtetikleyen ev tozu, küf, mantar, evcil hayvanlar, sigara dumanı, kirli hava, kokular, yiyecek katkı maddeleri gibi alerjenlerden kaçınılmalıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Astım semptomları sıklıkla gebeliğin 24. haftasından sonra ağırlaşmaya başlar. Ve doğumdan sonra 3 aya kadar devam eder, ayrıca astım tanısı almış gebelerde, mümkünse normal doğum tercih edilmelidir.

  Gebelikte astım hastalığı için önemli olan hastalığın kontrol altında tutulmasıdır. Bunun da en iyi göstergesi bebeğin anne karnındaki gelişiminin takibidir. İyi kontrol edilen bir astım varlığında hem anne adayı hem de bebekte sorun çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Kontrolsüz Astım maalesef ki, anne de bulantı, kusma, vajinal kanama, anne ölümü, bebek de erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, kronik hipoksi ve bebek ölümlerine sebep olmaktadır."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow