Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokado, kremsi dokusu ve hafif tadından dolayı son zamanların en popüler meyveleri arasında yer almaktadır. Avokado, defnegiller familyasına ait bir meyvedir. Boyut, renk ve doku bakımından değişen birçok avokado çeşidi vardır. Hepsi tropik iklimlere özgüdür ve hasat edildiğinde et, soslardan tatlılara kadar her şeyde son derece popüler hale gelen tereyağlı bir dokuya dönüşmektedir. Avokado, Meksika ve Orta Amerika'ya özgüdür fakat Kuzey Amerika da dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avokadolar, son derece besleyici ve sağlığa çeşitli yararları oldukları için oldukça popülerdir. Avokado faydaları şu şekilde sıralanabilir. Avokado Vitamin Ve Mineral Açısından Zengindir Avokado, besleyici, sağlıklı yağ ve lif kaynağıdır. Magnezyum, B6, C vitamini, E vitamini ve folat dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içermektedir. Bir avokadonun yarısı potasyum için günlük ihtiyacın %10'unu karşılamaktadır. Avokado ayrıca C, B6 ve E vitamini de dahil olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığı için gerekli olan besinleri sağlar. Bir avokadonun yarısı, iltihabı bastırmaya ve oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan bir besin olan B6 için günlük ihtiyacınızın %15'ini karşılar. Yetersiz B6 alımı, bağışıklık fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir ve hastalığa yatkınlığı artırabilir.

AVOKADO BAĞIRSAKLARA İYİ GELİR

Avokado, sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan lif bakımından zengindir. Doğal lifli yiyecekler yemek kabızlığı önlemeye, sindirim sistemi sağlığını korumaya ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kalp sağlığını destekler Avokado, yüksek oranda yağ içermektedir. Bu yağ oranının yüzde 60'ı doymamış yağlardır, bu da araştırmaların kalp hastalığına karşı korunmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda mükemmel bir potasyum, folat ve lif kaynağıdır ve bunların tümü kalp ve kalp-damar sistemine yarar sağlamaktadır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir Avokado tarafından sağlanan yağlar oleik asit (hayvansal ve bitkisel yağlarda doğal olarak bulunan bir yağ asidi) ve linoleik asit (omega-6 yağ asidi) içermektedir. Doymamış yağlar kolesterolü yönetmeye yardımcı olmak için dengeli bir diyetin parçası olarak önerilmektedir.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR

Avokado, yukarıda belirtilen faydalarının yanı sıra, zengin bir koruyucu E vitamini kaynağı ve ayrıca gözleri sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu düşünülen lutein ve zeaksantin gibi karotenlerdir . İştahı düzenlemeye yardımcı olabilir Avokadonun kalori içeriği diğer meyve ve sebzelerden daha fazladır fakat avokadonun yağ ve lif içeriği iştah düzenlemeye yardımcı olarak tokluk hissine yol açmaktadır.