AY.4.2 mutasyonu korkutuyor! AY.4.2 nedir, nerelerde görüldü? AY.4.2 Delta varyantı mutasyonuyla ilgili bilgiler..

AY.4.2 mutasyonu korkutuyor! AY.4.2 nedir, nerelerde görüldü? AY.4.2 Delta varyantı mutasyonuyla ilgili bilgiler..

AY.4.2 mutasyonu korkutuyor! AY.4.2 nedir, nerelerde görüldü? AY.4.2 Delta varyantı mutasyonuyla ilgili bilgiler..

Koronavirüsle mücadele eden dünyaya İngiltere’den kötü haber geldi. 'AY.4.2' isimli Delta varyantı mutasyonunu ile ilgili yapılan açıklamalar insanları endişelendirmeye başladı. Peki, AY.4.2 nedir, nerelerde görüldü? İşte AY.4.2 Delta varyantı mutasyonuyla ilgili bilgiler..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere’den gelen kötü haber sonrasında bilim insanları 'AY.4.2' isimli Delta varyantı mutasyonunu mercek altına aldı ve ilk izlenimlerini açıkladı. 2019'un son günlerinde hayatımıza giren Koronavirüs (Covid-19) 5 milyona yakın cana mal oldu. Vaka ve ölüm sayıları ise Delta varyantı nedeniyle oluyor. Financial Times'ta yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 'endişe verici' olarak sınıflandırdığı Delta varyantı mutasyona uğradı. AY.4.2 ile ilgili 'Delta'dan çok daha tehlikeli' uyarısı yapıldı. İngiltere'deki yüksek vakaların nedeni olarak da AY.4.2 gösterildi.

'AY.4.2' NEDİR, ETKİLERİ NELER?

'AY.4.2' isimli Delta varyantı mutasyonunu mercek altına alan bilim insanları, AY.4.2’nin diğer varyantlara göre yüzde 10 ile 15 daha bulaşıcı olduğunu belirledi. London College Üniversitesi Genetik Enstitüsü’nde görevli bilim insanı François Balloux araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

'Eğer ilk incelemelerimiz doğruysa AY.4.2, pandeminin başladığı günden beri karşımıza çıkan en bulaşıcı Koronavirüs türü.' Vaka sayıları baz alındığında salgından en çok etkilenen 4'üncü ülke olan İngiltere'de yaklaşık 8.5 milyon kişiye virüs bulaştı. Covid-19 140 bine yakın kişinin hayatına mal olurken, 7 milyona yakın kişi ise virüsü yenmeyi başardı. Salgından en çok etkilenen ülke ABD'de ise virüs 46 milyona yakın insana bulaştı ve 746 bin 509 cana mal oldu.

DELTA VARYANTI NEDİR?

Delta varyantı dünyada yeni bir tedirginliğe yol açtı. Delta Plus, Delta varyantının bir türü ve K417N adı verilen bir ‘spike’ protein mutasyonuna sahip. Delta Plus, Delta’nın mevcut özellikleriyle bir araya geldiğinde; daha kolay yayıldığı/bulaşabildiği, akciğer hücrelerine daha kolay tutunduğu ve virüsü etkisiz hale getiren monoklonal antikor tedavisine karşı daha dirençli olduğu için ‘endişe’ yaratıyor. Bu nedenle de DSÖ, Delta ve Delta Plus varyantlarını ‘endişe verici’ kategoriye aldı. Delta ve Delta Plus varyantları aşılardan ve hastalığa karşı önceden var olan bağışıklıktan kaçabiliyor.