hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  B12 Vitamini Ne İşe Yarar? B12 Vitamininin Vücuda Faydaları Nelerdir?

  B12 Vitamini Ne İşe Yarar B12 Vitamininin Vücuda Faydaları Nelerdir
  expand

  İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu bazı mineraller ve vitaminler bulunuyor. Özellikle B12 vitamini mutlaka insan vücudunun alması gereken bir vitamin türüdür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

  Suda eriyen vitaminlerden birisi olan B12, insan sağlığı için son derece önemlidir. Vücut tarafından üretimi yapılmayan B12 vitamini sinir dokusunun sağlığı için kırmızı kan hücresi üretir. Vücutta depolanma oranı oldukça düşüktür. B12 içeren ürünlerin çok fazla saklanmaması ve pişirme süresinin detaylarına dikkat edilmelidir. B12 içeren ürünlerin süresi uzun tutulduğunda veya derecesi yükseltildiğinde içeriğinde bulunan B12 vitamini özelliğini kaybeder.

  Pek çok kişi bu vitaminin ne işe yaradığını merak ederek araştırma yapabiliyor. Bu vitamin çeşidinin vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için önemi oldukça büyüktür. Çok önemli görevlere sahip olan bir vitamin türüdür. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için B12 vitaminin önemi oldukça büyüktür. Protein metabolizmasında görev almasıyla biliniyor. Bunun dışında sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Kemik iliğinde yer alan hücrelerin yağımı için oldukça önemli bir vitamindir.

  Herkes B12 vitaminin faydalarını detaylı olarak öğrenmek istiyor. Sinirlere iyi gelmesiyle birlikte, vücut içerisinde yer alan hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar. Vücuda yeterli miktarda alınmadığı süreçlerde birçok hastalığı oluşturabiliyor. Aynı zamanda B12 vitamini hafıza için oldukça faydalıdır ve hafızayı güçlendirir. B12 içeren besinler pişirilme süresi vitamin değeri için oldukça önemlidir. Çok fazla pişirilmesi sonucunda içeriğinde bulunan B12 vitamini tüm etkisini kaybedecektir.

  B12 Vitaminin Vücuda Faydaları Nelerdir?

  B12 vitamini insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu vitamin türlerinden biridir. İnsan vücudu içerisinde kendiliğinden B12 vitamini üretilmiyor. Bu nedenden dolayı kişiler B12 vitaminin gıdalardan almak zorunda kalıyor. Yeteri kadar alınmadığında çok riskli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenden dolayı mutlaka B12 içeren gıdaların belirli oranda tüketilmesi gerekiyor. B12 vitaminin vücuda sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir;

  Sinir hücrelerini iyileştirir

  Kalp ve damar hastalıklarından korur

  Saç ve cilt sağlığı için önemlidir

  Yağı azaltır

  Kilo kontrolü sağlar

  Meme ve kolon kanserlerini önler

  Hafızayı güçlendirir

  Unutkanlığı önler

  Halsizliği önler

  Yorgunluğu önler

  B12 Vitamini Eksikliğinde Oluşan Belirtiler

  DNA metabolizmasının en önemli vitamini olan B12, vücut içerisine yeteri kadar alınmalıdır. Alınmadığı durumlarda mutlaka riskli hastalıklar ortaya çıkacaktır. B12 vitamini almak için, B12 vitamini olan gıdalar tüketilmelidir. Pek çok kişi B12 vitamini almak istese de, hangi gıdalarda bulunduğunu bilmiyor ve bu konuda bazı araştırmalar yapılabiliyor. B12 vitamini sonrasında ortaya pek çok hastalık çıkabiliyor. Kişilerde görülen bu belirtiler bazen şiddetli olabiliyor. B12 eksikliği yaşayan bir vücutta görülebilecek etkiler şu şekildedir;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  El uyuşması

  Kol uyuşması

  Kansızlık

  Sinir sisteminin bozulması

  Yürümede zorluk

  Dengesizlik

  Dilin şişme durumu

  Çarpıntı

  Cildin sararması

  Ağrılar

  İshal

  Zihinsel yorgunluk

  B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

  50 yaş ve sonrası kişilerde B12 vitamini insan vücudu tarafından emilme zorluğu yaşanır. B12 vitamini eksiliği yaşlılarda daha fazla görülen bir durumdur. 65 yaş üzerindeki kişilerdeki B12 eksikliği çok önemlidir. Bu durumun ciddiye alınması sağlık sorunlarını önleyecektir.

  Özellikle veganlar hayvan kaynaklı beslenmediğinden dolayı B12 vitamini eksikliği yaşar. Özellikle gastrit ve çölyak hastalığı B12 vitamini eksikliğiyle oluşan hastalık türleridir. Pek çok kişi B12 vitaminin hangi gıdalarda bulunduğu bilmediğinden tüketme konusunda sorun yaşayabiliyor. B12 eksikliği yaşayacak kişiler şu şekilde sıralanabilir;

  Et tüketmeyen ve diyet yapanlar

  Mide ameliyatı olanlar

  Alkol tüketen kişiler

  Yetersiz beslenen kişiler

  Bağırsağında bakteri olan kişiler

  Mide ilacı tüketenler

  AIDS hastası olan kişiler

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow