Bacak ağrısı nedenleri

Bacak ağrısı nedenleri

Bacak ağrısı nedenleri

Günümüzde zaman zaman birçok kişi bacak ağrısı problemiyle baş etmenin yollarını arıyor. Peki, bacak ağrısı neden olur? Bacaktaki ağrı nasıl geçer? Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, bacaklarda ağrı yapan hastalıkları anlattı.

Bacak ağrısına kan pıhtıları, varisli damarlar ya da yetersiz dolaşım neden olabilir. Bacaklarda lenfatik sistem ve venöz sistem dışında bir de atardamar yani arteriyel sistem var.

Atardamar sistemi ya da toplardamar sisteminde arıza olması durumunda bacaklarda ağrı oluşabilir. Atardamar sisteminde arıza oluşması durumunda özellikle yürürken ağrılarda artma olur. Toplardamar sisteminde bir problem olması durumunda ise genellikle geceleri dinlenme sırasında belirginleşir.

Bunun dışında huzursuz bacak sendromu nedeniyle de bacaklarda ağrı oluşabilir. Hasta bacaklarını sürekli hareket ettirmek ister. 10-15 dakika bile hareketsiz duramaz. Bacaklarda atma nedeniyle hareket etme ihtiyacı hissedebilir.

Bacak ağrısının sebeplerini tespit etmek için doppler ultrason ile arteriyel sistem yani atardamar sistemi, venöz sistem yani toplardamar sistemi ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir.

Doppler ultrasonografi ile bacak ağrısının sebepleri tespit edilebilir

Doppler ultrason, kan damarları ve kanın damarlardan geçişi hakkında önemli bilgiler verir. Özellikle atardamar ve toplardamarlardaki problemleri değerlendirmek için uygun bir yöntemdir.

Vücudumuzun her yerinde kan damarları olduğundan Doppler ultrason vücudumuzun hemen hemen her yerinde kullanılabilir. En sık kullanılan bölgelerden biri de bacaklardır.

Bacaklardaki kan akımının değerlendirilmesinde, atardamarlardaki tıkanıklıkların, toplardamarlardaki pıhtıların ya da bacak şişmesinin nedeninin gösterilmesinde temel yöntemdir.

Bunun dışında çoğu bacak ağrısı nedenleri ise eklemlerde veya kemiklerde veya kaslarda, bağlarda, tendonlarda ya da diğer yumuşak dokulardaki aşınma ve yıpranma, aşırı kullanım veya yaralanmalardan kaynaklanabilir. Bazı bacak ağrısı türleri, omurganızın alt kısmındaki sorunlar nedeni ile de ortaya çıkabilir.