Badem Sütünün Faydaları Nelerdir? Badem Sütü Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir? Badem Sütü Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Tükettiğimiz birçok besin faydalı olmasının yanında zararlı etkileri de vardır. Bazı ürünler hayvansal gıdalar olarak geçerken bazı ürünler de bitkisel gıda olarak karşımıza çıkar. Özellikle süt tüketiminde bazı kişiler hayvansal ürün yerine bitkisel ürün tercih eder. Bitkisel sütlerden bir tanesi de badem sütüdür. Özellikle vegan beslenen kişiler badem sütünü tercih eden kişiler olarak karşımıza çıkar.

Badem sütü bitkisel besinler arasında en çok kullanılan sütlerden bir tanesidir. Özellikle bitkisel beslenmeye yatkın olan kişiler ya da tamamen vegan beslenme tarzında beslenen kişiler süt ve süt ürünleri kullanımında badem sütünden sıkça yararlanır. Badem sütünün faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bundan dolayı da birçok kişi badem sütü tüketimine önem verir.

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

Badem sütü dövülmüş bademden üretilen bir çeşit süt ürünü olarak karşımıza çıkar. Hayvansal sütten farklı olarak badem sütü kolesterol ve laktoz içermeyen bir süttür. Bu sebepten dolayı birçok kişi badem küstü kullanımı tercih eder. Yine hayvansal genel olarak bünyede rahatsızlık hissi oluştururken badem sütünün lezzetli oluşu ve mideye rahatsızlık vermemesinden dolayı oldukça fazla kullanılmaktadır. Badem sütü zengin kalsiyum içeriği olan bir süttür. 200 gram bademde yaklaşık olarak 500 miligram kalsiyum bulunur.

Dünya üzerinde de kullanımı oldukça yaygın olan badem sütü en faydalı bitki sütleri arasında yer alır.

- Kilo vermek isteyen kişiler için tercih edilen sütlerin başında gelir.
- Laktoz içermeyen badem sütü mide rahatsız etmeyen bir özelliğe sahiptir.
- Potasyum kalsiyum gibi mineraller açısından da oldukça zengin olan badem sütü ve vücudun ihtiyacı olan potasyum ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılar.
- Böylece kişileri çeşitli hastalıklardan da koruma konusunda oldukça etkilidir.
- Badem sütü kalorisi oldukça düşük bir süt olduğu için bu sütle yapılacak tarifler de doğal olarak az kalorili tarifler olarak karşımıza çıkar.
- Badem sütü kötü huylu kolesterol düşürücü etkiye sahiptir.
- Badem sütü tok tutmaya yardımcı olan bir besindir. Bu sebeple kilo vermek isteyen kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilir.
- Badem sütü içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cildi parlak tutar. Zararlı ultraviyole ışınlarından korur.
- Badem sütü saç dökülmesini önleyici etkiye sahiptir.
- Badem sütü saçlara parlaklık verir. E vitamini açısından oldukça zengin olan badem sütü göz sağlığına da faydalı bir besindir.
- Gözde bulunan ciddi göz rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir.

Badem Sütü Ne İşe Yarar?

Badem sütü faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan bitkisel sütlerden bir tanesidir. Özellikle kalorisinin az olmasından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilen bir süttür. Özellikle badem sütü ile yapılan tarifler faydaları yanında lezzetleriyle de en çok konuşulan besinlerdir. Şifa kaynağı olan badem sütü kilo vermeyi de sağlayıcı bir etkiye sahiptir.

Badem Sütü Neye İyi Gelir?

Saç sağlığına ve göz sağlığına içeriğinde ki E vitamini sayesinde oldukça iyi gelir. Kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Kalorisi düşük bir ürün olduğu için kilo vermeye yardımcıdır. Özellikle içinde laktoz barındırmamasından dolayı da mideyi rahatsız etmez. Bu sebepten dolayı mide rahatsızlığı çekmek istemeyen kişiler badem sütü tüketir.

Badem Sütü Nasıl Tüketilir?

Badem sütü ayrıştırarak elde etmek için 1 su bardağı çiğ badem 12 saat suda bekletildikten sonra sudan çıkarılan bademler durulanır ve kabukları soyulur. Kabukları soyulan bademler 250 mililitre su ile 1 dakika boyunca blendırdan geçirilir. Daha sonra bademler 750 mililitre su ilave edilir ve 1 dakika daha blendırdan geçirilir. Elde edilen badem sütü bir tülbent yardımıyla süzülür. Böylece yaklaşık 1 litrelik badem sütü elde edilmiş olur. Birçok alanda kullanılan badem sütü farklı tariflerde de kullanılabilir. Kahveye eklenebilir ya da mısır gevreği ile de tüketilebilir. Sütlaç yapılabilir.

Badem Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Badem sütü cilde de oldukça faydalı olan bir besindir.
- Antioksidan özelliği sayesinde istenmeyen serbest radikallerin oluşumunu önleme konusunda oldukça etkilidir.
- Cildin yaşlanmasında önleme etkisine sahiptir.
- Badem sütü cildi güneş ışınlarından korur.
- Cilt yorgunluğunu alır.
- Cildi içten ve dıştan temizleme özelliğine sahiptir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS