Bağırsak tembelliğinden kanser hastalığına kadar...

Bağırsak tembelliğinden kanser hastalığına kadar...

Bağırsak tembelliğinden kanser hastalığına kadar...

Kudret narı, içeriğindeki vitamin, mineral ve lifler dolayısıyla hastalık önleyici ve tedavi edici şifalı bir meyve. Bu muazzam meyvenin birçok faydası bulunuyor. Öyle ki şifa deposu diye nitelendirilen kudret narı; diyabet hastalarına önerilir, kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Sindirim sistemini düzenleyen bir meyve olan kudret narı, kabızlığı önler ve hazımsızlığı giderir. Peki, kudret narının diğer yararları neler? Kudret narı nasıl tüketilir? Kudret narı macunu nasıl yapılır? İşte merak edilenler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Asya, Afrika, Uzak Doğu ve Güney Amerika’da yetişen kudret narı, ülkemizde özellikle Bursa ve Yalova'da yetiştiriliyor. Faydaları dilden dile dolaşan meyvenin faydaları ise en çok merak edilenler arasında. Peki, kudret narının faydaları neler? Kudret narı neye iyi gelir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

-Kudret narı diyabet hastalığının tedavisinde şifa olur. Kan şekerinin düşmesinde etkilidir. Bu özelliği ile şeker hastalığının kontrol edilmesinde tercih edilen meyvelerin başında gelir.

-Vücut direncini artırır, bağışıklığı güçlendirir. Bu özelliğiyle virüslerden korur. Enfeksiyon hastalıklarına karşı da etkilidir.

- C vitamini yönünden zengin olan kudret narı, vücuttan toksinlerin atılmasında etki sağlar.

-Göz sağlığını korur. Keskin ve net bir şekilde görmeyi sağlar.

- Yapılan araştırmalarda kudret narının bazı kanser türlerine karşı koruyucu olduğu ispatlanmıştır. Bu şifalı meyvenin rahim ağzı ve göğüs kanserine bağlı tümörleri azaltmada etkisi olduğu söylenir.

-Kudret narı kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü dengede tutar. Ayrıca kalp krizi, damar tıkanıklığı ve felç riskini düşürür.

- Hazımsızlığı gideren ve sindirim sistemini düzenleyen kudret narı, kabızlığı önler. 

Kudret narından fayda sağlamak isteyenler internette sıklıkla “Kudret narı nasıl yenir, kudret narı nasıl tüketilir?” gibi soruların cevaplarını merak ediyor. Bu soruların cevaplarını araştıranlar için kudret narının diğer meyveler gibi sade bir şekilde tüketilmeyeceğini söyleyelim. Bu şifa dolu meyve genellikle macun yapımında kullanılır.

Kudret narını meyve olarak tüketebilmek için içerisine birkaç malzeme ekleyebilirsiniz. Bir kaşık yardımıyla kazıyarak içindeki çekirdekleri çıkartabilirsiniz. Kalan kısımları bol suyla temizlenene kadar yıkamalısınız. Yıkama işleminden sonra çatal yardımıyla ezip ve püre haline getirilmelisiniz. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek acılığını giderebilir, hazırladığınız karışımı sabahları 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Ancak aşırı yemekten kaçınmalısınız

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kudret narı macunu enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bağırsak tembelliğini giderme özelliği ile kabızlığa iyi gelir. Balla yapılan bu şifalı macun düzenli tüketildiğinde şekeri düzenler, iştahsızlık sorununun giderilmesinde etkilidir. Mide sorunları ve sindirim problemleri tedavisi için kudret narı macununun yaklaşık bir ay tüketilmesi gerekir.

Kudret narını yıkayın ve sap kısmından ayırın. Çekirdeklerini kaşık yardımıyla çıkarıp robottan geçirin. Püre haline gelen meyveyi kavanoza koyun. Üzerine bir iki tatlı kaşığı bal ilave edin. Birkaç gün bekleme süresinden sonra gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. 15-20 gün sonra kıvam alıp olgunlaşarak kullanıma hazır hale gelecektir. Kudret narı macununu buzdolabında muhafaza edebilir veya direkt güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kudret narını veya kudret narı macununun günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketmemeye özen gösterin. Hamilelik döneminde kanamaya veya düşüğe sebep olabileceğinden mutlaka bir uzmana danışılarak yenmelidir. Kanamayı arttırabileceği için regl döneminde kudret narı tüketilmesi önerilmez.