Balgam Nedir, Nasıl Atılır? Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler ve Gıdalar Nelerdir?

Balgam Nedir, Nasıl Atılır? Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler ve Gıdalar Nelerdir?

Balgam Nedir, Nasıl Atılır? Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler ve Gıdalar Nelerdir?

Balgam, öksürükten sonra bronş salgılarının (veya balgamın) tükürme eylemidir. Çeşitli solunum patolojilerinin ortak bir semptomudur. Balgam, solunum yollarının astarının iltihaplanmasının bir işaretidir. Daha kalın, bronşları karıştırır ve boşaltılması gerekir.

Balgam Nedir?

Balgam pürülan olabilir veya olmayabilir, kan içerebilir veya içermeyebilir. Öksürme çabasından sonra boğazda yukarı çıkarlar öksürük akut veya kronik olabilir. Solunum yolu enfeksiyonları veya iltihaplanma varlığı bronşiyal salgı miktarını artırır. Bu, sekresyonların eşlik ettiği üretken bir öksürüğe neden olabilir. Bronşit veya astım gibi solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının çoğuna balgam eşlik eder.

Solunum yolundan (bronşlar, akciğerler) gelen kanın ağız tarafından reddedilmesine karşılık gelirler. Hemoptizi hakkında konuşuyoruz. Çok fazla öksürürken bir kan damarı yırtılabilir ve kan öksürebilirsiniz. Kanlı balgam, sindirim sisteminden gelen ve kusma çabaları sırasında ortaya çıkan kusma kanıyla veya bazen yanıltıcı burun kanamalarıyla karıştırılmamalıdır.

Balgam Nasıl Atılır?

Balgamın rengi ve bileşimi, sorumlu patolojiye ilişkin ipuçları verebilir.

Bununla birlikte, sarımsı veya yeşilimsi bir renk, bakterilerin varlığı kadar önemli bir iltihabın işaretidir ve antibiyotiklerin reçetelenmesi için mutlaka yeterli bir neden değildir.

Balgamla birlikte yaygın öksürük nedenleri şunlardır:

● Bronşit,

● Akciğer iltihaplanması,

● Astım.

Teşhisine rehberlik etmek için, doktor sorunun yaşına, sıklığına, balgamın görünümüne ve ortaya çıkma koşullarına ilgi gösterecektir. Kanlı öksürüğünüzün birkaç nedeni olabilir. Dilate bronşiyal tüpler, tüberküloz veya akciğer tümörü gibi bir akciğer hastalığına bağlanabilirler. Kanlı öksürüğünüz ayrıca kardiyovasküler hastalığın (akciğer ödemi) bir sonucu olabilir.

Doğal Balgam Söktürücüler Nelerdir?

Mukus, ağız, burun, sinüsler, boğaz, akciğerler, mide ve bağırsaklarda koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece susuz kalmalarını önler. Mukus ayrıca davetsiz misafirlere karşı koruyucu bir bariyer oluşturur. Bakteri ve virüslerin vücudunuza girmesini engeller. Mukus ayrıca vücudunuzun davetsiz misafirleri tanımasına ve öldürmesine yardımcı olan antikorlar içerir. Yani vücudunuzda her zaman mukus vardır. 

Zencefilin güçlü terapötik özellikleri vardır. Bu nedenle genellikle soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Zencefil ayrıca inatçı balgam üzerinde de etkilidir. Öksürüğü azaltır ve hava yollarını yumuşatır. Boğaz ağrınız varsa veya soğuk algınlığınız varsa ve balgamla tıkalıysanız idealdir. Bal gerçekten de boğazınızda koruyucu bir tabaka bırakır. Böylelikle tahrişi azaltır ve etkilenen mukoza zarının kendi kendini onarmasına izin verir. Soğan gerçekten de doğal bir antibiyotiktir. Çiğ soğan, ağızdaki bakterilerle savaşmaya yardımcı olan bir madde içerir.

Balgam Söktürücü Gıdalar Nelerdir?

İyi bir fincan sıcak bitki çayı, inatçı balgamın seyrelmesine yardımcı olur. Ancak ısı tek önemli faktör değildir. Kompozisyon da önemlidir. Nane, kekik, papatya ve ekinezya bitki çayını balgamdan kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Çuha çiçeği kökü ile birleştirildiğinde, kekiğin bronşit semptomlarının süresini ve yoğunluğunu orta derecede azaltmada etkili olduğu söyleniyor. Tıbbi bir ortamda on yıllardır kullanılan tırmanan sarmaşık, 1988'den beri Alman Komisyonu E tarafından solunum yolu enfeksiyonları ve iltihaplarının yanı sıra kronik bronşit semptomlarının tedavisi için tanınmaktadır. Balgam temizliğinde de kullanılır.

Bitkiler söz konusu olduğunda bile uçucu yağların kullanımı risksiz değildir. Aromaterapi, kırılgan her bireyde olduğu gibi çocuklarda ve hamile kadınlarda da özel önlemlerin konusu olmalıdır. Tedaviye başlamadan önce eczacınızdan tavsiye aldığınızdan emin olun ve her zaman şişede belirtilen kontrendikasyonlara bakın. 

Yağlı öksürüğe karşı Niaouli esansiyel yağı da etkili balgam söktürücü özellikler sunar. Bronşları temizlemenin ötesinde, bu bitki bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Yağlı bir öksürük durumunda, gerçek lavantanın uçucu yağı mükemmel bir yorgunluk önleyici müttefik ve etkili bir gevşetici maddedir. İstenmeyen öksürük spazmları vücudu kas seviyesinde yorar ve uykunuzu bozabilir. Bu bağlamda lavanta enerji kazanmaya yardımcı olur.