Balıkesir'deki kuş gribi karantinası sürüyor

Balıkesir'deki kuş gribi karantinası sürüyor

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, kuş gribi virüsü nedeniyle telef olan veya itlaf edilen tavuk sayısının 1,5 milyona ulaştığı iddia edildi.

Balıkesir'in Bandırma ilçesi Edincik bölgesindeki birçok kanatlı hayvan üreticisi, bölgede görülen kuş gribi yüzünden perişan oldu. Bölgedeki birçok kümeste toplu ölümler devam ediyor.


Kümeslerin olduğu bölgelere giriş çıkışlar yasaklandı. Sadece resmi plakalı araçlar dezenfekte edildikten sonra giriş yapıyor. Bölgedeki üreticiler, virüsten ölen ve itlaf edilen hayvanların sayısının 1,5 milyona ulaştığını öne sürüyor. 3 gündür Balıkesir’in Bandırma ilçesinde etkisini gösteren kuş gribi virüsü nedeniyle bölgedeki karantina tedbirleri ve itlaf-imha işlemleri sürüyor.


Bölgeye yakın tesislerde bulunan kanatlı hayvanların toplu halde ölmeye devam ettiği gözlendi. İlçeye bağlı Edincik mevkiindeki Çinge kırsal mahallesinde görülen kuş gribi virüsünün çevredeki tesislere de sıçradığı öne sürülüyor. Karantina bölgesi dışında bulunan bir tesiste çok sayıda tavuğun telef olduğu görüldü.


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri yetkililerinin çalışmalarını sürdürdüğü karantina bölgesinde giriş ve çıkışlara izin verilmiyor. Jandarma ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri bölgede güvenlik önlemleri alıyor. Virüs endişesi içinde olan bölgedeki üreticiler, büyük tedirginlik yaşıyor. Bazı üreticilerin iddiaları ise kafaları karıştırdı. Karantina bölgesi yakınındaki bazı üretim çiftliklerinin çalışanları ve üreticiler, 3 günde virüs ve itlaf işlemleri nedeniyle ortalama ölü kanatlı hayvan sayısının 1,5 milyonu bulduğunu öne sürdü.


Kanatlı hayvan ve yumurta üretim çiftlikleri ve bazı depoların kapatıldığı gözlendi. Karantina bölgesine birkaç kilometre uzaklıkta bulunan bir bıldırcın üretim çiftliği de tesisi kapatma kararı aldı. Çiftlik yetkilisi, kuş gribi nedeniyle bıldırcın yumurtası bile satamayacakları sinyalini aldıklarını, bu nedenle de çiftliği ve virüs bulaşmadığını söylediği hayvanlarını satmaya çalıştığını bildirdi. 


KCK yöneticisi Hozat: 'Kürt sorunu çözülmeden PKK kongreyi toplamaz'


Yalçın Akdoğan: 'HDP baraj altı kalırsa süper olur'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS