hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bayramda diş sağlığına dikkat

  Bayramda diş sağlığına dikkat
  expand
  KAYNAKİHA

  Bayramda kontrolsüz olarak yenen şekerli ve asitli gıdaların dişler açısından risk teşkil ettiğini söyleyen Diş Hekimi Sozdar Başkan, alınacak önlemlere değindi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayramlarda bolca tüketilen ve diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen şekerli ve asitli gıdaların dişler üzerine yapışıp kalan ve kolay temizlenemeyen maddeler olduğunu söyleyen Diş Hekimi Sozdar Başkan, "Bunları tamamen kesmek değil ancak belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir" dedi.

  Başkan, diş sağlığını korumak için şu önerilerde bulundu:

  "Ağız bakımı ve ağız hijyenine bilhassa bayramlarda dikkat etmek gerekir. Günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamayı aksatmamalıyız. Ayrıca şekerli, yapışkan gıdalar yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir.

  Elma ve peynir yiyin

  Öğün aralarında elma gibi sert meyvelerin tüketilmesi de diş temizliğini olumlu etkilemektedir. Yine şekerli gıda yendikten sonra ağıza atılacak bir parça peynir şekerin çürük önleyici etkisini gidermek açısından son derece önemlidir. Şekersiz sakız çiğneme de ağızda oluşacak asidik ortamın önüne geçerek diş çürüklerini engelleyebilmektedir.

  Tüm bu önemlere ilaveten bayram sonrası olası diş çürüğünün erken teşhisi ve tedavisi açısından mutlaka diş hekiminizi ziyaret edin."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow