Bel sağlığınızı koruyun

Bel sağlığınızı koruyun

Bel sağlığınızı koruyun

Gelişmiş ülkelerde iş günü kaybına yol açan hastalıkların arasında ikinci sırada yer alan bel ağrıları üretim azalmasını etkileyen en önemli faktör olarak kabul ediliyor. Bel ağrıları toplumun % 80'inde hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabiliyor.

Görülme sıklığı yaşla değişirken en sık 40 yaş civarında görülüyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Metin Güler, görülme sıklığı her geçen gün artan bel ağrılarıyla ilgili bilgi verdi: "Bel ağrıları; genellikle bel kaslarının veya omurgadaki bağların zorlanmasından oluşan kas -iskelet sisteminden kaynaklanan ağrılardır.

Çok nadir olarak abse, enfeksiyon, artrit, primer veya metastatik tümörler gibi ciddi nedenlerle de oluşabilmektedir. En sık olarak gördüğümüz kas ve bağların tutulumuna bağlı oluşan mekanik bel ağrısı dediğimiz ağrılardır. Hastaların sadece % 1'inde sinir kökü tutulumuna bağlı olan bel ağrıları(bel fıtığı) görülmektedir." Hangi meslekler risk altında? Bel ağrılarının kadın ile erkekler arasında görülme sıklığı açısından bir farkı bulunmuyor.

Araştırmalara göre; obezite, vücut yapısı ve boy uzunluğu bel ağrılarını birinci dereceden etkiliyor. Bel ağrısında sıklık ve şiddetin mesleklere göre değiştiğini belirten Op. Dr. Metin Güler şunları söyledi: "Ağır bedensel iş gücü gerektiren işlerde ve gün boyu bilgisayar karşısında oturmayı gerektiren mesleklerde daha sık bel ağrılarına rastlıyoruz. Örnek olarak inşaat işçilerini, öğretmenleri, bilgisayar karşısında çalışanları ve ağır vasıta sürücülerini gösterebiliriz." Sigara içenler risk altında Sigaranın bel sağlığını yakından etkilediğini belirten Op. Dr. Güler, sigara içenlerde disk beslenmesi bozulduğundan bel ağrıları ile bel fıtığı görülme riskinin arttığını söyledi. Op. Dr. Güler, yapılan çalışmalar sonucunda düzenli egzersiz yapan ve sigara içmeyen kişilerde bel şikayetlerinin daha az olduğunun saptandığını açıkladı.