Böbrek ağrısına ne iyi gelir? Böbrek ağrısı nasıl geçer?

Böbrek ağrısına ne iyi gelir? Böbrek ağrısı nasıl geçer?

İdrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere farklı sebeplerden dolayı yaşanan böbrek ağrısı, ciddi rahatsızlıklar yaratabilecek sorunlardan biridir. İyi gelecek unsurları dikkatli şekilde ele almak ya da önlem bu rahatsızlık konusunda büyük öneme sahip. Peki, böbrek ağrısına ne iyi gelir? Böbrek ağrısı nasıl geçer? İşte detaylar.

Böbrek taşları, yaralanma ya da darbe ile beraber özellikle idrar yolu enfeksiyonları sebebiyle böbrek ağrısı meydana gelmektedir. Genelde böbrek ağrısı sırt ağrısı ile karıştırılır ve ayırt etmek çok kolay değildir. Hastalığın yaşanan şiddetine bağlı olarak acı ve ıstırap değişkenlik gösterebilir. Üstelik kanser ve benzeri gibi öldürücü pek çok hastalığın da belirtisi olarak öne çıkıyor. Bu sebepten dolayı böbrek ağrısı ciddiye alınmalı ve en kısa süre içerisinde doktora başvurulmalıdır.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde hazırlanacak olan bitkisel kürler vücudu koruma altına alacak en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Fakat alınacak olan kürleri kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulması büyük öneme sahip. Zira ödem, alerji ve şişkinlik gibi bazı problemler ile karşı karşıya kalmak mümkün. Bunun dışında doktora başvurulduktan sonra sağlıklı bireyler böbrek ağrısı için bazı bitkisel tedavi yöntemlerini ele alabilir.

- Taze limon suyu tüketilmelidir.
- Bol bol su içilmelidir.
- Karahindiba çayı hazırlanmalıdır.
- Karpuz tohumu çayı kullanılmalıdır.
- Kereviz suyu içilmelidir.
- Fesleğen suyu değerlendirilmelidir.
- Nar suyu periyodik olarak değerlendirilebilir.
- Buğday çimi suyu kullanılmalıdır.

Bütün bu bitkisel kürler detaylı şekilde aşamalı olarak hazırlanabilir ve böbrek ağrısı söz konusu olduğu zaman tüketilebilir. Bakterileri temizlemek, idrar söktürücü etki yaratmak, böbrek taşlarını kırmak ve çözmek ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlı böbrek ağrısına karşı bu bitkisel kaynaklar değerlendirilebilir.

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek ağrısına karşı çözüm bulabilmek için öncelikle bu ağrının neden kaynaklandığı anlaşılması gerekir. Buna bağlı olarak belli başlı bazı tedavi yöntemleri uzman doktor kontrolü altında soruna uygun şekilde ele alınır. Böylece rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak ayrıca tedavi yöntemleri gerçekleşmektedir. Tabii bunun dışında böbrek ağrısına iyi gelecek ve evde uygulanabilecek bazı çözüm yöntemleri mevcuttur. Bu bitkisel tedaviler sayesinde böbrek ağrısı azaltılabilir ve en azından bir süre ağrıların dinmesine olanak verilebilir.

- Öncelikle üşümemek ve ayakları sıcak tutmak çok önemlidir. Soğuk böbrek ağrısını şiddetlendiren en önemli unsurlardan biridir.
- Sıcak su torbası hazırlamak suretiyle ağrının olduğu bölgeye uygulamak etkilidir.
- Limonlu su hazırlanarak tüketilebilir. Enfeksiyon riskine karşı büyük bir etki yarattığını söylemek gerekir.
- Mutlaka bol bol su içilmelidir.
- Bu dönemde dinlenmek hastalığın geçmesi konusunda önemli unsurlar arasında yer alır.

Dikkatli şekilde bu unsurlar uygulandığı vakit böbrek ağrısından kısa süre içerisinde kurtulmak mümkün. Ancak yukarıda da değinildiği gibi en önemlisi öncelikle bir doktora başvurmaktır. Böylece kesin tetkik ve tahliller ile sonuç alındıktan sonra tedavi yöntemleri buna göre uygulanabilir. Zira sorun çok daha büyük ve hayati tehlike yaratan durum oluşturabilmektedir.

Böbrek Ağrısı Nasıl Önlenir?

Böbrek ağrısı geçici olmak ile beraber çok ciddi ve ölümcül hastalıkların belirtisi olarak da öne çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı böylesi ağrının ortaya çıkmaması adına, sağlıklı beslenmek ve belli başlı bazı unsurları ele almak büyük öneme sahiptir.

- Bakterilerin vücuttan atılması ve idrarın arttırılması konusunda bol bol su içilmelidir.
- İdrar uzun süreli kesinlikle tutulmamalıdır.
- İdrar yoluna doğru bakteriyel hareketi önlemek amaçlı, dışkılamanın ardından temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
- Küvette banyo yapmak yerine duş almak çok daha etkilidir.
- Cinsel ilişkinin ardından az da olsa idrar mutlaka yapılmalıdır.
- Genital bölgeden parfüm ve deodorant gibi unsurlar uzak tutulmalıdır.
- Düşük oksalatlı beslenme tercih edilmelidir.
- Kolesterol seviyesi düşürülmelidir.
- Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
- Kırmızı et tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.
- Böbreklere zarar verecek birtakım unsurlardan uzak durulmalıdır.

Bütün bu etmenler ele alınmak suretiyle böbrek ağrısından ve bu ağrının getireceği ciddi hastalıklardan uzak durmak mümkün olur.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Vücutta bulunan hastalıkların belirtisi olarak böbrek ağrısı meydana gelir. Örneğin dönemsel olarak üşütme ortaya çıkabilir. Aynı zamanda böbrek kanseri (tümör) problemi de söz konusu olabilmektedir. Ancak kesin olarak tanı koyabilmek için belirli teşhis ve tetkikler uzman doktor kontrolü altında gerçekleşmelidir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS