Boy Uzatma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Boy Uzatma Ameliyatları Boyu Kaç Cm Uzatır?

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Boy Uzatma Ameliyatları Boyu Kaç Cm Uzatır?

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Boy Uzatma Ameliyatları Boyu Kaç Cm Uzatır?

Boyun kısa olması genellikle insanlarda takıntı olmasına neden olmaktadır. Bilindiği üzere belli bir yaşın ardından boyda uzama durmaktadır. Kadınlar genellikle 16-17 yaşlarına kadar uzamaya devam eder. Erkekler ise 18-19 yaşına kadar uzamaktadır. Boy uzaması durduktan sonra bazı tıbbi yöntemler ile boy uzatma işlemi yapılabilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Büyümesi durmuş ve boyundan memnun olmayan kişilerin boy uzatma ameliyatı olması mümkündür. Boy uzatma ameliyatları bazen sağlık açısından yapılabilir. Ancak genellikle estetik amaçlar ile yapılmaktadır. 

Genetik bir rahatsızlık olan cücelik durumunda kişilerin boy uzamaları yeterli olmaz. Bu durumda kişiler boy uzatma ameliyatı olabilirler. 

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatları ortopedistler tarafından yapılır. Bu müdahale birkaç aşamada gerçekleşmektedir. Bunun için öncelikle kişiler ameliyat olmaktadır. Ameliyatta öncelikle uzatılmak istenen kemik kesilmektedir. Kemik önce enine doğru kesilir. Ardından diğer kemiğin üzerine gelecek şekilde monte edilme işlemi gerçekleşmektedir.

Bu şekilde kişilerin boy uzama işlemleri gerçekleştirilmiş olmaktadır. Ancak ameliyat esnasında başka bir takım uygulamalar da yapılmaktadır. Boy uzatma işlemleri genellikle kaval kemiğe ya da bacak kemiğine yapılır. Eğer bu kemiklerde anormal bir durum yoksa cerrahi müdahale ile boy uzatma işlemi yapılmaktadır. 

Boy uzatma ameliyatının ardından kişilerin ayağa kalkmaması gerekmektedir. Bu sürede kişilerin istirahat etmesi gerekir. Bu süreçte kesilip yerleştirilen kemiğin kaynaması beklenmektedir. 

Boy Uzatma Ameliyatları Boyu Kaç CM Uzatır?

Boy uzatma ameliyatı, boyundan rahatsız olan kişilerin yaptırmış olduğu bir ameliyattır. Ancak boy uzatma ameliyatında belli bir sınıra kadar boy uzatmak mümkündür. Bir seans ile ortalama 6-7 cm boy uzaması gerçekleşmektedir. Eğer işlem birden fazla kemiğe yapılırsa o zaman boy uzaması daha fazla olabilmektedir.

Kaval ve bacak kemiklerinin ikisine birden cerrahi müdahale uygulanırsa kişilerin boyunda yaklaşık 10-12 cm uzama olacaktır. Uzama işleminin bundan daha fazla olması mümkün değildir.

Boy uzatma ameliyatının iki defadan fazla uygulanması kişilerde sağlık açısından bir takım problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle günümüzde kimseye daha fazla boy uzatma ameliyatı uygulanmamıştır. Boy uzatma ameliyatları günümüzde oldukça ilgi görmektedir.