hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Boyun bölgesinin yaşlanması durdurulabilir mi?

  Boyun bölgesinin yaşlanması durdurulabilir mi
  expand

  Yaşlanmanın kolaylıkla kendi belli ettiği bölgelerden biri de boyun kısmıdır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, boyun bölgesinde yaşlanma izlerini gidermek için yapılabilecekleri sizler için derledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Boyun bölgenizde yaşlanma izlerini silebilirsiniz

  Boyun bölgesi yaşlanma izlerinin kendini belli ettiği kısımlardan biridir. Boyun bölgesinde oluşan yaşlanma izlerinin giderilmesi kişilerin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır. Genetik yatkınlık, yerçekimi, çevresel koşullar, sigara kullanımı, sık kilo alıp verme, yaş ve stres gibi çeşitli faktörlerin etkisiyle yüzün ve boynun genç ve sağlıklı görünümü zamanla kaybolarak ciltte ve yumuşak dokuda sarkmalara neden olur, Kırışıklıkların yanı sıra elastikiyet ve hacim kaybı da boyun bölgesinin dinçliğinin kaybetmesine yol açabilir. Boyun bölgesi yaşlanmasında sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri boyun germedir.

  Boyun germe işlemi hakkında merak edilenler

  Boyun germe, boyun bölgesindeki kırışıklıkları, sarkmaları düzeltmek için tüm boyun derisinin ve deri altı yağ ve kas dokusunun gerdirildiği ve fazla dokunun alındığı cerrahi bir işlemdir. Boyun germe ameliyatı tek başına veya gerektiğinde yüz germe, blefaroplasti, yüze yağ enjeksiyonları, botoks ve dolgu uygulaması ile birlikte yapılabilir. Bu işlemler beraber uygulandığında daha başarılı sonuçlara ulaşmak mümkündür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüz bölgesinde başka bir değişiklik olmasa bile boynu germe işlemi sonucu kişinin görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilir; ayrıca hastaların daha genç görünmesine yardımcı olur. Boyun germe, yüzün geri kalanını çerçevelemek için daha iyi bir çene hattı sağlayarak yüz hatlarında dengenin yeniden sağlanmasına yardımcı olur.

  Boyun germe ameliyatı nasıl yapılır?

  İşlem ameliyathane ortamında genel anestezi altında yapılır ve ortalama 3-5 saat sürer. Boyun germe ameliyatı için kesiler kulak önünden, kulak memesinin altından, kulak arkasından ve daha sonra saçlı deri veya çene altındaki kesiden başlar. Burada gevşek yapılar ile kasların altındaki ve üstündeki kaslar da müdahale ile sıkılaştırılır ve fazlalıkları gidermek ve yeniden şekillendirmek için cilt gerilir. Ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişliklerin iyileşme süreci kişinin cildinin yapısı ile ilgilidir. Genellikle 1 hafta sürer ve daha sonra yavaş yavaş azalır ve kaybolur. Şişliğin daha hızlı inmesi için doktorunuzun önerdiği süre boyunca buz uygulamanız gerekir. Ameliyat sonrası iz kulak önü ve arkasına gizleneceği için çok belirgin değildir. 6-12 ay içinde neredeyse görünmez hale gelir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir diğer seçenek: Jawline lift

  Boyun germe işlemi jawline dolgusu birlikte uygulandığında daha etkili sonuç almak mümkündür. Jawline dolgusu, çene hattının daha belirgin ve keskin görünmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Sonuç olarak, yüz hatları daha belirgin hale gelir ve yüz ile boyun arasında net bir ayrım çizgisi oluşur. Kişinin çene yapısına göre çene ucuna, çene kenarlarına veya çene hattına uygulanabilir. Çene dolgusu sadece çene çizgisinde işe yararken, yüzün her yerinde genç ve kalkık bir etki yaratır. Yüz hatları daha belirgin görünür ve yüzdeki altın oran tamamlanır.

  Uygulanacak işlemler kişinin tüm yüzüne etki edeceği için mutlaka alanında uzman ve deneyime sahip hekimler tarafında yapılmalıdır. Yanlış uygulamalar geri dönüşü zor sonuçlara yol açabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow