Bu besinler beyni dinç tutuyor, bunamayı engelliyor!

İşte demans hastalarına faydalı bunamayı engelleyen mucizevi besinler...Günümüzde demans hastalığı diğer adıyla bunama hızla artış gösteriyor. Birçok çevresel faktörün ve özellikle besilenme alışkanlıklarının da arasında bulunduğu etkenler hastalığa yakalanma oranını arttırıyor. Demans hastalarının 47,5 milyona ulaştığı günümüzde, bunamanın beslenme ile bağlantısı konusundaki araştırmalar şaşırtıcı sonuçları ortaya koyuyor.
Demans hastalığı, halk arasında alzheimer ile sık sık karıştırılmaktadır

Alzheimer demansa sebep olan hastalıktır. Oluşma sebebiyse, birkaç adet proteinin anormal davranışlarından oluşmaktadır. Bu proteinler beyin fonksiyonlarını etkileyip bazı bölgeleri devre dışı bırakmaktadır. Bunlar hafızayla ve koordinasyonla yakından ilişkili olan beyin birimleridir.
Demans yani bunama hastalığını önleyen bu besinlerle hastalığı kendinizden uzak tutma ihtimaliniz olduğu araştırmalarla ortaya konmuştur. Peki bunamayı önleyen bu besinler hangileridir?
Çilek ve yaban mersini gibi antioksidan bakımdan zengin meyvelerin bilişsel dejenerasyonu geciktirdiği kanıtlanmış durumda.
Kakaonun sinir hücrelerini koruyucu etkisi olduğuna inanılıyor. Çikolatayı seviyorsanız şeker oranı az, kakao oranı yüksek olanlarını tercih etmelisiniz.
Hafif bilişsel sorunları olan kişilere B vitaminleri verildiğinde önemli ilerlemeler kaydettikleri görüldü.
Avokadonun içerdiği sağlıklı yağların beyin sağlığına iyi geldiği biliniyor.
Haftada en az bir kez balık yemek büyük yararlar sağlıyor.
Günde 30 gram kadar kabuklu yemiş ile yulaf, mısır, kabuklu pirinç, çavdar ve akdarı gibi tam tahıl ürünlerinin protein ve mineral bakımından zengin olduğu kadar bunamaya karşı da yararlı olduğuna inanılıyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS