Bulk ne demek? Bulk yöntemi nedir? Sputnik V aşısına bulk çözümü!

A A

30.04.2021 - 09:37

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rus aşısı Supitnik V aşı üretiminin Türkiye’de yapılmasının planlandığını duyurmuştu. Bu açıklamayla birlikte Rus aşısı Supitnik V ile ilgili detaylar merak edilmeye başladı. Aşı tedariğinin önümüzdeki iki ay için güçleştiğini açıklayan Sağlık Bakanlığı, bu sorunun çözümü için Türkiye’de üretimi planlanan Rus aşısı Sputnik V’e ‘bulk’ çözümü geliştirdi. Peki, Bulk ne demek? Sputnik V aşısına bulk yöntemi nedir? İşte bulk yöntemiyle ilgili detaylar..

Bulk ne demek? Bulk yöntemi nedir? Sputnik V aşısına bulk çözümü!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün aşı tedarikinin önümüzdeki iki ay için güçleştiğini açıklamasının ardından akıllarda “Sputnik V ne zaman devreye girecek?” sorusu oluştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Çok yakında Sputnik V aşısının devreye gireceğini” söylemesinin ardından gözler bu aşıya çevrilmişti.

İngiltere’de geliştirilen Oxford/AstraZeneca ve Belçika’nın Janssen aşısına benzer şekilde koronavirüsün küçük bir parçasını vücuda taşımak için zararsız hale getirilen grip virüsünü kullanan Sputnik V, ülkelerin aşı tedariğinde zorlandığı bir ortamda önemli bir alternatif olarak duruyor. Çok düşük sıcaklıkta saklama zorunluluğu bulunmadığı için dağıtımı daha kolay olan ve rakiplerine kıyasla 10 dolarlık etiketiyle görece ucuz olan aşıya dünya çapında 57 ülke kullanım onayı verdi.

Şimdiye kadar ülkeye yaklaşık 30 milyon doz Sinovac, 5 milyon 300 bin doz BioNTech aşısı geldi. Toplam 22 milyon 400 bin kişiye aşı uygulandı. Bunların 13 milyon 600 bini ilk doz, 8 milyondan fazlası da ikinci doz olarak açıklandı. Sinovac ile 100 milyon doz aşı sözleşmesi yapılırken, bu rakam BioNTec’de haziranda gelecek şekilde 30 milyon olarak açıklanmıştı. Bakan Koca Sputnik V için 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşma imzalandığını duyurmuştu.

BULK NE DEMEK? BULK YÖNTEMİ NEDİR?

Aşı sorunun çözümü için önümüzdeki aylarda Türkiye’de üretimi yapılacak Rus aşısı Sputnik V’e ‘bulk’ çözümü getirildiği öğrenildi. Rus aşısının Türkiye’de üretiminden önce, Mayıs ayında ‘bulk’ olarak getirilmesi (aşıyı şişelemeden küçük tanklarda göndermek), şişelenip vatandaşa hızla uygulanması planlanıyor.  Aşıların ‘bulk’ şeklinde olmasının aşılama hızını artıracağı da yetkili makamların ele aldığı konular arasında. ‘Bulk’ aşıların küçük tanklarda gönderilmesi demek ve yine 2-8 derece korunarak ülkeye ulaşıyor.