C Vitamini ve kaynakları

C Vitamini ve kaynakları

C Vitamini ve kaynakları

Özellikle kış aylarında hastalıklara karşı C vitamini alımını birçoğumuz önemser; kimimiz besin yoluyla kimimiz takviyeyle tamamlamaya çalışırız. Birçoğumuz portakalın C vitamini kaynağı olduğunu biliriz ve çocuklarımız portakal yesin diye çabalarız. Peki, yaz aylarında ne yapacağız? Nedir başka kaynaklar? Gelin sizinle birkaç önemli noktaya değinelim ve sonrasında C vitamini kaynaklarına bakalım. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Demir içeren besinlerle birlikte tüketilen C vitamini, demir emilimini artırır. (Kırmızı et yanında bol limonlu salata tüketimi gibi) 

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve dolayısıyla suyla pişirilen yemeklerde kolaylıkla yemeğin suyuna geçecektir. Bu yüzden yemekleri az yağlı olarak pişirip suyunu çorbalarda kullanmanızı tavsiye ederim. Gebelik ve emziklilikte C vitamini ihtiyacı daha fazladır. 

Burada bilmemiz gereken önemli bir nokta da şudur ki: fazladan aldığımız C vitamini vücutta depolanmaz, idrarla vücuttan uzaklaştırılır. Dolayısıyla gereğinden fazla alınan C vitamini takviyesi bir işe yaramayacak hatta aksine vücudu olumsuz olarak etkiyecektir. Çocuklarınıza fazladan C vitamini vermenize hiç gerek yoktur. 

 
Maydanoz
Yeşil sivri biber
Karalahana
Karnabahar
Ispanak
Çilek
Portakal
Limon
Greyfurt
Mandalina
Şeftali
Kuşburnu