Canan Karatay açıkladı: Uyuyana kadar tüketenlerde 10 yaş gençleştiriyor...

Canan Karatay açıkladı: Uyuyana kadar tüketenlerde 10 yaş gençleştiriyor...

Canan Karatay açıkladı: Uyuyana kadar tüketenlerde 10 yaş gençleştiriyor...

Canan Karataybu defa gençleştiren besini açıkladı.. Uyuyana kadar tüketilmesini tavsiye eden Canan Karatay'ın yere göğe sığdıramadığı besinin kivi olduğu ortaya çıktı. Sizler için en az 10 yaş gençleştiren kiviye dair merak edilenleri araştırdık. Peki kivinin faydaları nelerdir? Yanıtı haberin detayında...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

C vitamini bakımından zengin olan kivinin adeta 10 yaş gençleştirdiğinin altını çizen Canan Karatay, sabahtan akşama kadar tüketilmesini önerdir. Karatay, kivinin hem gençleştirdiği hem de sağlıklı hücre sayısını artırdığının altını çizdi.

KİVİNİN FAYDALARI NELERDİR? 
Anavatanı Çin olan kivi meyvesi Avrupalılar tarafından Yeni Zelanda’ya getirilmiş ve böylece dünyaya yayılmıştır. Türkiye’ de Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilen kivi, vücut sağlığı açısından önemli vitamin ve mineraller içeren, yeşil renkli, küçük ve lezzetli bir meyvedir.

Hem ekşi hem de tatlı bir tada sahip olan tropikal meyve kivi kış mevsiminde yetişir. Kivi yeni hasat edildiğinde ekşidir, ekşi tatlardan hoşlanmıyorsanız olgunlaşmış olanları tercih etmelisiniz.

İçeriğindeki zengin C vitamini sayesinde hava değişimi kaynaklı nezleye ve soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Bağışıklığı güçlendirir.

İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, sindirim sitemini hızlandırır ve kabızlığı önler. Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan hastalar, yüksek değerde lif ve potasyum içeren kivi meyvesini tüketerek hastalığın belirtilerini azaltabilirler.

Doğadaki en yüksek antioksidana sahip gizemli bir besindir. Hasar almış hücrelerin hızla onarılmasını sağlar. Çin'de sıklıkla tüketilen ve diri ciltlerinin sırrı olan kivi, kana karışan lif bakımından zengindir.

Lutien ve zeaksantin bakımından da zengin olan kivi, yaşlanmaya meyilli olan hücreleri anından diskalifiye ederek hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kırışma ve sarkmaların önüne geçer.

Göz çevresinde oluşmaya başlayan morluk ve halkalar yeterli oranda vitamin olmadığını gösterir. Ancak düzenli tüketilen kivi bu durumu anında önler.

Kivi saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Saç köklerindeki azalmış vitamin seviyesini artırır. 

Kan yoluyla köklere gerekli vitaminleri götürür. Köklerdeki hareketliliği sağlanmasını kan aracılığıyla yaparken kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber