Son Dakika

Canan Karatay'dan suç duyurusuna cevap: 50 yıllık hekimim, istediğim gibi konuşurum

A A

28.12.2017 - 06:27 Son Güncelleme:

Prof. Dr. Mehmet Ceylan tarafından aşı ile alakalı açıklamaları nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Prof. Dr. Canan Karatay, "Aşı yüzde 10 faydalı olsa bile yüzde 90'ı zorunlu kılamazsınız. Ben 50 yıllık hekimim istediğim gibi konuşurum" dedi

Canan Karatay'dan suç duyurusuna cevap: 50 yıllık hekimim, istediğim gibi konuşurum

Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Canan Karatay'ın aşı ile alakalı açıklamalarıyla, kişilerin hayatlarını ve sağlığını tehlikeye attığını belirterek, suç duyurusunda bulunmuştu.  

Habertürk'e açıklamalarda bulunan Prof. Karatay, "Domuz gribi zamanında aşı yaptırılmadı. Ben çocuk hekimi değilim, ben grip aşısına karşıyım. Yaşlıların grip aşısını yaptırmaması lazım. Çünkü içinde alüminyum var. Alüminyum da Alzheimer yapar, alüminyumu insan vücuduna enjekte edemezsiniz. Yaşlılar, doğal olarak köy tereyağı, zeytinyağı tükettiği zaman bağışıklık sistemi zaten güçleniyor, aşıyla güçlenmez bağışıklık sistemi.

'Aşıda alüminyum var' diyen Canan Karatay için suç duyurusu

"Aşı yüzde 10 faydalı olsa bile..."

Bu sene yapılan aşı, geçen sene çok görülen virüslerden elde edilen aşılar. Bu yıl da aynı virüslerden hasta olacağız diyemeyiz çünkü başka türlü ortaya çıkarlar. Aşı yüzde 10 faydalı olsa bile yüzde 90'a zorunlu kılamazsınız. Ben hekim olarak koruyucu olarak açıklama yapıyorum. Bence kendileri panikteler" diye konuştu. 

"Çocuk aşıları için konuşmuyorum"

Çocuk aşıları için konuşmadığını söyleyen Karatay, "Ben grip aşısı için söyledim. Alüminyum içerdiği için yaşlılar grip aşısı yaptırmamalılar. Bağışıklık sistemimiz aşıyla güçlenmez. Düşman bakterileri azaltarak bağışıklık sistemi güçlendirilir. Aşılar, geçen sene çok görülen virüslerden elde edilen aşılar. Yüzde 10 faydası olsa bile, yüzde 90'a zorunlu kılamazsınız. Zaten grip aşısı zorunlu değil. İsteyen yaptırır" dedi. 

Canan Karatay uyardı: Kullanmayın, ölüm saçıyor

Aileler çocuklarına aşı yaptırmalı mı? sorusuna Karatay, şu cevabı verdi: "Çocuklara şeker vermesinler, bal, pekmez, paketlenmiş ürün vermesinler, onları köy yumurtasıyla beslesinler. Çocuklar zaten hastalanmaz ama doktorları ne derse aileler onu yapsınlar. Ben çocuk doktoru değilim."

"İstediğim gibi konuşurum..."

Karatay, aşı konusunda büyüyen tartışmalar üzerine şunları söyledi: "Herkes fikrini açıkça söyleyebilir, ben 50 yıllık bir hekimim. Dört kıtada hekimlik yaptım, istediğim gibi konuşurum. Bana niye hücum ediyorlar, 7 sene önce yazılan kitaplarda bunlar var, onları okusunlar. Bana hücum etmesinler" dedi.