Cennet (Trabzon) Hurmasının Faydaları Nelerdir? Trabzon Hurması Nasıl Yenir?

Cennet (Trabzon) Hurmasının Faydaları Nelerdir? Trabzon Hurması Nasıl Yenir?

Cennet hurması, ülkemizde yaygın bilinen diğer adı ile Trabzon hurması domatesi andıran görüntüsü ile merak edilen besinlerin başında geliyor. Son yıllarda adından daha çok söz ettirmeyi başaran cennet hurması, sağlığa olan çeşitli yararları ile şifa deposu olarak ifade ediliyor.

Sağlığa yararları saymakla bitmeyen bu özel gıda, lif bakımından oldukça zengin olması itibari ile diyet listelerinde de en üst sıralarda yerini alıyor. Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte cennet hurması sarı ve turuncu renkleri ile marketlerde yerini alıyor.

Cennet (Trabzon) Hurmasının Faydaları Nelerdir? 

Cennet hurmasının pek çok faydası bulunuyor. Başlıca faydaları şöyledir: 

- Mide problemlerine iyi gelir. Özellikle gastrit sorunu yaşayanlara önerilmektedir. 

 - Bağışıklığı güçlendirici özelliğe haizdir. 

 - Kış aylarında yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucudur. 

 - Antioksidan kaynağıdır.

 - Göz sağlığına faydalıdır. 

 - Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürücü özelliği vardır. 

 - Yaşlılığa bağlı olarak meydana gelen göz hastalıklarına iyi gelir. 

 - Kansızlık tedavisinde kullanılmaktadır.

 - Bağırsak iltihaplanmalarını tedavi edici özelliği vardır.

 - Düzenli tüketiminde ishale iyi gelmektedir.

 - Yüksek lif içeriği ile kilo verme sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır.

 - Cennet hurması önemli bir C vitamini deposu olup 100 gram cennet hurması, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak 'lük kısmını karşılamaktadır. 

 - Cilt sağlığına katkıları olan cennet hurması, parıl parıl bir cilde sahip olunmasında önemli etkilere haizdir. 

 - Saç dökülmelerinin engellenmesinde etkileri bulunmaktadır. 

 - Anti hemorajik özelliklere haiz olduğunda hemoroit yaralarında aşırı kanamanın kontrol edilmesinde kullanılmaktadır. 

Trabzon Hurması Nasıl Yenir? 

Trabzon hurmasını merak edenler damaklarda farklı bir his uyandıran hurmanın nasıl tüketileceği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Cennet hurması kuru veya yaş olarak yenilebilen bir besin. Dilimlenerek yenilebileceği gibi yaş cennet hurması, blenderden geçirilerek püre kıvamına getirilerek de afiyetle yenilebilir. Özellikle çocuklar için cennet hurması püresi oldukça doyurucu ve besleyici olmaktadır. Cennet hurması püresi, yoğurt veya bisküvi parçaları ile karıştırılarak da besin değeri yükseltilerek tüketilebilir.

Kurutulan cennet hurmaları, tek başına tüketilebileceği gibi arasında ceviz parçaları konularak da hazırlanabilir. Mevsiminde günde bir adet tüketilen cennet hurmasının sağlık bakımından çok değerli katkıları vardır. Bununla birlikte düzensiz bir şekilde değil, tüketiminde aşırıya kaçılmadan yenilmesi, her gün bir tane yenilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Fazla tüketilmesi halinde ülser, gastrit ve reflü gibi hastalıklara neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 

Cennet Hurmasının İçeriğindeki Vitamin ve Mineraller Nelerdir? 

Cennet hurması, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir. Cennet hurmasının içeriğinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri bulunmaktadır. Mineral bakımından karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, magnezyum ve potasyum içermektedir. 

Cennet Hurması Nerelerde Yetiştirilir? 

Cennet hurmasını tüketenler tarafından bu hoş meyvenin yetiştirildiği topraklar merak edilerek araştırılıyor. Bu konuda belirtmek gerekir ki cennet hurmasının ana vatanı Çin ve Japonya'dır. Ülkemizde ise yoğun olarak Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Karadeniz bölgesinin yanı sıra cennet hurması Adana ile Hatay'da üretimi yapılan değerli bir besin. Ege ve Marmara bölgelerinde de ülkemizde yetiştirilmektedir. 

Cennet hurması, Türkiye'de 1920 yılından sonra tanınmaya ve yetiştirilmeye başlamıştır. Üreticiler bu faydalı besinin daha geniş kitlelere ulaşması için cennet hurmasının kuru ve yaş halini tüketicilere ulaşmaktadır. Cennet hurması, tropikal bölgelerde yetişen bir ağaç çeşidi olan ve kendine ait alt sınıfları olan Abanozgiller familyasının bir üyesi olarak iklim koşullarının uygun olduğu bölgelerde yetiştiriciliği giderek artmaktadır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS