Çocuğunuz iştahsız mı?

Annelerinin en büyük korkularından biri çocuğunun “iştahsız” olmasıdır. “İştahsızlık” ile “az yeme” birbirine karıştırılır. Yapılan araştırmalara göre, ailelerinin iştahsız olarak nitelendirdiği çocukların aslında iştah sorunu yoktur. Özellikle bebeklerin ilk altı aylarında hızlı bir büyüme gösterdiklerine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Canan Aksoy, altı ayın ardından bebeklerin büyümesi yavaşlayınca aileler genellikle paniğe kapıldığını söyledi. Aksoy, çocuklarda iştahsızlık sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu.Ebeveyn ne zaman harekete geçmeli?

İştahsızlığın en önemli işareti bebeğin veya çocuğun yetersiz kilo alması. Özellikle iki aylık süreçte yeterli ağırlığı kazanmayan, altı aylık süreçte boyu değişmeyen çocuklar iştahsızlık açısından izlenmelidir. Bu gibi durumda gecikmeden çocuk doktoruna durum bildirilmelidir.

İştahsızlığın sebebi mutlaka araştırılmalı

Anemiler, iltihaplı- ateşli hastalıklar, çölyak gibi metabolik hastalıklar çocuğun iştahını azaltabilir. Emme ve yutma reflekslerinin zayıf olması iştahsızlık için başka bir nedendir. Besini çiğneme de zorluk, kusma refleksi, reflü gibi sorunlarda iştahın azalmasına bağlı yetersiz besin alımı görülebilir. Mide boşalmasının gecikmesi, çevresel uyaranlar, ruhsal olarak çocuğun etkilendiği bazı olaylar yemek yemeyi reddetme davranışını doğurabilir. Öncelikle bunlar araştırılmalıdır.

İçeceklere dikkat edilmeli

İçmek daha kolay geldiği için çocuklar tarafından daha çok tercih ediliyor. Sık sık meyve suyu veya süt içmek, şekerli besinlerin tüketimi çocukta iştahsızlığa neden oluyor. Günlük süt tüketimi artıkça, iştahın azaldığını gösteren çalışmalar var. Öğünler arasında yüksek enerjili yiyeceklerin veya içeceklerin verilmemesi gerekir. Uygun besin seçilerek çocuğun ana öğün zamanına kadar acıkması sağlanmalı. Yemeklerden bir saat öncesinde içecekler kesilmeli, yemekten sonra içecek alınması sağlanmalı.

Yemek seçen ve az yiyen çocuklar nasıl beslenmeli?

Çocuğun bir yiyeceği sevmemesi halinde anne tarafından ya çok ısrarcı olunur ya da o yemek bir daha çocuğa verilmez. Ancak bu gibi durumlarda da besinin çocuğuna farklı şekillerde pişirilerek verilmeli. Annelerin beslenme konusunda yaptıkları hatalardan biri de “çocuğum çok seviyor” diyerek sürekli aynı besini hazırlaması. Aynı besinin sık sık verilmesi, besine karşı isteksizliği ve iştahsızlığı getirebilir. Besinlerin bıkkınlık vermemesi ve tek yönlü beslenmenin yapılmaması için mutlaka çeşitlendirilmelidir.

Büyük porsiyonlar kullanılmamalı

Çocukların çok yemesini sağlamak için ailelerin büyük porsiyonları tercih ediyor. Büyük porsiyonlar, karışık yemekler çocukları korkutabilir. Yemesi gereken miktar, ebeveynlerin istediği miktar değil, çocuğun ihtiyacı kadar olmalıdır. Çocuğunuzun tabağına her zaman küçük porsiyonlar koyun. Yemesi devam ediyorsa tabağına yeniden yemek ekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzu aile ile sofraya oturtun

Çocuklar bir yaşından itibaren aile ile birlikte sofraya oturmalıdır. Yemek zamanının aileyle geçirilen eğlenceli bir vakit olduğu öğretilmelidir. Öğün saatleri belirgin olmalı, yemek sırasında televizyon gibi farklı uyaranlar olmamalıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS