Daha önce duymadınız! Saçınıza tuz ile masaj yaparsanız...

Tuzu günlük yaşantımızda yemekleri tatlandırmak için kullansak da farklı alanlarda da kullanılabiliyor.Pişmemiş gıdaları korumadan, yangınların azaltılmasına kadar birçok yerde tuz kullanılıyor.

Yaklaşık 6 bin yıldır hayatımızda olan tuzun maliyeti çok düşük ve birçok alanda faydası var.

Peki tuzu yemek dışında nerelerde kullanabiliriz?

Ağız bakımında kullanabilirsiniz

Tuzun antibakteriyel özelliği olduğunu daha önce söylemiştik. Gün içerisinde ağızda olan bakterileri, gün sonunda tuzlu su ile gargara yaparak yok edebilirsiniz. Tıkalı lavobaları açabilirsinizSıcak su ile birlikte ½ su bardağı tuzu lavaboya döktüğünüzde, tıkanan lavabonuzu kolayca açabilirsiniz.

Araba camınızdaki buzları eritebilirsiniz

Tuz, buza karşı bir müttefiktir. Kar yağışının yoğun olduğu günlerde, yolları açmak için buz tutmuş yollara tuz döküldüğünü hepimiz biliyoruz. Sizler de, böyle günlerde buz tutmuş araba camınıza tuz dökerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.
Cilt bakımında kullanabilirsiniz

Tuz, özellikle kuru ciltler için alternatif bir cilt bakım ürünüdür. Ölü derileri cildinizden arındırır, kan dolaşımınızı hızlandırır ve cildinizi besler. Duştan sonra nemli cildinize masaj yaparak uygulayınız.

Rengi solmuş elbisenizi, ilk günkü haline getirebilirsiniz

Rengi solmuş kıyafetinizi tuzlu suda bekletin ve kıyafetiniz ilk günkü gibi olsun.

Bardaklarda kalan ruj izini temizlemek için kullanabilirsiniz

Bardaklarda kalan ruj izlerini çıkartmak zordur. Yıkamadan önce bardağın kenarını tuz ile ovmanız, bardakta leke kalmasını engelleyecektir.

Saçınızı tuz ile kepekten arındırabilirsiniz

Kepeği gidermenin doğal yollarından biri de tuz kullanmaktır. Saçınıza şampuan dökmeden önce, saç derinize biraz tuz dökün ve en az 5 dakika boyunca masaj yapın. Daha sonra durulayın ve kepeklerden kurtulun.

Suni çiçeklerinizi tuz ile temizleyebilirsiniz

Evleri, ofisleri ve daha birçok yeri süsleyen yapay çiçeklerin tozunu almayı kimse sevmez. Tozları yapay çiçeklerinizden uzak tutmanın yolu, sofra tuzunu bir kağıda ya da küçük bir çantada çiçeklerinizin yanına koyun ve kağıdı/çantayı sallayın. Tuz, kir ve tuzları temizleyecek, çiçeklerinize ferah bir görünüm sağlayacaktır.

Yumurtaların iyi olup olmadığını tuz ile kontrol edebilirsiniz

Uzun süre buzdolabında bekletilen yumurtalar bazen bozulabiliyor. Bunu anlamanın en iyi yolu ise yumurtalarınızı bir bardak tuzlu suya koymak. Eğer yumurta suda batıyorsa, bozulmamış demektir.

Diş macununuza ekleyebilirsiniz

Tuz, dişlerinizi lekelerden, bakterilerden arındırır. Aynı zamanda dişlerinizi beyazlatır.

Diş fırçanızı temizleyebilirsiniz

Diş fırçanızı bir barak tuzlu suda bekletmek, fırçanızdaki bakterileri yok edecektir. Pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz. Tuz ölü derileri yok eder ve dudaklarınızın daha parlak, pürüzsüz ve çekici görünmesini sağlar. Bunun için diş fırçasına biraz tuz eklemeniz ve dudaklarınızı fırçalamanız yeterli olacaktır. (Sabah)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS