Dambıllar hakkında az bilinenler

Dambıllar hakkında az bilinenler

Dambıllar hakkında az bilinenler

Bir tür serbest ağırlık olan dambıl, en etkili egzersiz ağırlık aletlerinden biridir. Hem tek elle hem de iki elde birden kullanmak suretiyle vücudun farklı bölgelerini çalıştırma imkanı verir. Dambıl nedir, ne işe yarar? Dumbell satın alırken nelere dikkat edilmelidir? İşte, Posta.com.tr okurları için tüm detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kuvvet antrenmanı, daha güçlü kaslar oluşturmak için ağırlık kullanmayı içerir. Ağırlık antrenmanı yaptığınızda, dumbıları belirli pozisyonlar da yerçekimine karşı  hareket ettirerek kaslarınızın çok daha etkili bir şekilde çalıştırtırmış olursunuz. Dumbıl, kasları çalıştırmak için farklı ağırlıklarda sunulan, egzersizin önemli bir parçasıdır.

Başta kol kasları olmak üzere birçok farklı bölge, dambıl ağırlık hareketi ile çalıştırılır. Özellikle düzenli şekilde kullanıldığı zaman ilgili bölgenin kas kütlesini oldukça artırır. Serbest ağırlık aleti olarak bilinen dambıl, evde ya da spor salonlarında yaygın kullanılan bir üründür.

Dambıl, İngilizce Dambell kelimesinden dilimize girmiş, ağırlık kullanılarak yapılacak egzersizler için genellikle 2 parçadan oluşan kolay tutulmak için dizayn edilmiş, egzersiz ekipmanlarıdır. Dambıl daha çok kolları çalıştırmak için kullanılan, bir tür serbest ağırlık aletidir. Özellikle pazı olarak bilinen, dirsek ile kol arasında kalan bölümü oldukça etkili bir şekilde çalıştırır. Genelde bir elin sığabileceği kadar bir genişliğe sahiptir

 
İki tarafı geniş ve farklı miktardaki ağırlıklarda oluşur.
Dambıl, halterin portatif versiyonu gibifdir. Halter, insan yapımı en eski egzersiz araçlarından biri olarak uzun bir geçmişe sahiptir. 
Dambıl, hız ve direnç unsurlarını içerebilen koordineli egzersizlerde her elin ayrı ayrı çalıştırılabilmesini sağlar. 

Dambıllar her yaştan herkes için uygun olabilecek kuvvet antrenmanlarının en önemli parçasıdır. Kaslarınızı geliştirmenin yanı sıra, kuvvet antrenmanı  kalp atış hızınızı artırarak kalbinize güçlendirmenize ve yağ yakmanıza yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kullanımı çok kolay gibi görünebilir. Elinize alıp, güzelce kavrayıp kollarınızı hareket ettirirsiniz  

Ama o kadar basit değil.

Dambıl seçerken ve kullanırken bilmeniz gereken önemli noktalar var. 

Doğru form ve teknik
Sınırlarınızı anlamak
Tüm kas gruplarınızı çalıştıran egzersizler‌
Her set için yapılacak tekrar sayısı

DAMBIL NE İŞE YARAR?

Özellikle dirsek ile omuz arasında yer alan pazu bölgesini çalıştırma noktasında dambıl ön plana çıkar. Aynı zamanda stabilize edici kasları daha çok çalıştırdığını ifade etmek mümkün.Bu bağlamda uzuvlar arasına girip güç dengesini belirler ve bunları Etkin biçimde yok eder. Sonuç olarak her iki kol üzerinden dengeli bir şekilde kas kütlesinin artışına olanak verir. Aynı zamanda oldukça kolay bir kullanıma sahip olduğunu söylemek mümkün.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geliştirilmiş dolaşım Kaslarınızı dambıl ile zorladığınızda, kalbiniz kanınızı daha güçlü pompalamak için çalışır. Kalbiniz güçlenir. Vücudunuzdaki oksijen ve besin akışını artırırsınız.
Daha düşük sağlık riskleri. Dambılla ölçülü şekilde yapılan kuvvet antrenmanları kalp krizi, inme ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltır. 
Yağ yakımını artırır: Kuvvet antrenmanı yağsız kas kütlesi oluşturduğundan, yağ yakmanıza yardımcı olur.
Daha iyi uyku: Egzersizlerinize dambıl eklemek kaslarınızın daha etkin çalışmanızı sağlayarak daha iyi bir uyku çekmenize destek olabilir.

 

DAMBIL NASIL KULLANILMALI?

Isınmayı unutma. Kaslarınız soğuksa, yaralanma olasılığınız daha yüksektir. Kaslarınızı ısıtmak ve halter için hazırlamak için en az 10 dakika yürüyüş yapın veya aerobik hareketler yapın
Tek bir seti tamamlayın. 12-15 tekrara ulaştığınızda kaslarınızı yoran bir ağırlık seçin. Bunun sadece bir setini yapmak, toplamda üç set yapmaya benzer kas geliştirme faydaları sağlayabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DUMBELL SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Ağırlık çalışma noktasında önemli olan dumbell satın alırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar mevcuttur.

Mutlaka alınacak olan malzemeye dikkat edilmeli ve kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.
Kaliteli olması için mutlaka güvenli bir yerden satın alınmalıdır.
Kullanım amacına uygun şekilde dambıl seçimi yapılması gerekir.
Elle rahat bir şekilde tutmak için üzerindeki kaplamanın kaliteli olması önemlidir.