Demans Nedir, Neden Olur? Demans Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Demans Nedir, Neden Olur? Demans Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Demans hastalığı pek çok kişinin yaşayabileceği bir hastalık türüdür. Bu hastalık türünün bazı belirtileri bulunuyor. Unutkanlığın ön planda olduğu hastalıklar için kullanılan bir terimdir.

Demans Nedir? Neden Olur?

Demans, genellikle hafıza ve düşünmeyi etkileyen belirtileri tanımlıyor. Demans tek başına oluşabilen bir hastalık değildir. Tıp alanında çok farklı türleri bulunuyor. En çok görülen türü Alzhemir demansıdır. Yaşanan bu demans durumlarının %60 ile %85'inden Alzheimer sorumludur. Yaşanabilecek bir inme sonucunda ortaya vasküler demans çıkar. Bu demans türü en çok görülen ikinci demans türüdür.

Demans, laetince bir kelimedir ve mens olan zihin kelimesinden ortaya çıkmıştır. Demanslar zihnin kaybedilmesi veya yitirilmesi anlamına geliyor. Oluşan bu demanslar hemen ortaya çıkmaz. Belirli bir süre geçmesi gerekir. Kişilerde bu belirtiler yavaş yavaş kendini gösterir ve hızlı ilerleyebilir.

Bazı demans türleri vücutta bulunan herhangi bir maddenin eksik olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Farklı ilaçların etkisine göre de ortaya çıkabiliyor. Fakat bu nedenlerden dolayı ortaya çıkan demanslar çok fazla etkili olan demanslar değildir ve ilerleme olmaz. Beyin vücut için oldukça önemli bir organdır.

Vücut içerisinde herhangi bir bölgede hücreler zarar görürse, o bölge görevlerini gerçekleştiremez. Demans hastalıkları da beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Bu hasarlar, beyin hücrelerinin birbiri olan ilişkisiyle meydana gelir ve iletişim kurma yeteneklerini ortadan kaldırır.

Beyin hücreleri kurması gereken iletişimleri kuramadığında, hem düşünme hem de duyguları oldukça etkileyebilir. Farklı demans çeşitleri, beynin bazı bölgelerinde yaşanan hasarlarla alakalı olabiliyor. Hipokampus, beyin içerisindeki öğrenme ve hafızanın merkezi durumundadır. Bu bölgede bulunan beyin hücreleri Alzheimer hastalığında etkilenen ilk bölgedir. Bu sebepten dolayı Alzheimer hastalığının ilk belirtisi hafıza kaybıdır.

Demans Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Demans türleri farklı belirtiler gösterebilir. Bazı demans türlerinde belirtiler hemen görülebilirken bazı demans türlerinde bu belirtiler uzun bir sürece yayılabilir. Demasın belirti göstermesinde evreleri de çok önemlidir. Her evrede farklı bir belirti görülebilir. Erken evre demasların önemsenmediği bir evredir. Bu evrede belirtiler çok yavaş ilerler ve bazı durumlarda kendisini gösterir. Bu evrede yaygın görülen belirtiler şu şekildedir;

Unutkanlıklar

Zamanı takip edememe sorunu

Bilinen yerlerde kaybolmak

Demans yavaş yavaş ilerleyerek orta evreyi oluşturur. Orta evrede belirtiler daha sık ve net şekilde görülür ve kişiler bu durumdan oldukça etkilenir. Orta evrede oluşabilecek belirtiler şu şekildedir;

İnsanların ismini unutma

Ev içinde kaybolmak

İletişim kuramama

Kişisel bakım yapamamak

Bazı konularda yardıma muhtaç olmak

Demanslarda en tehlikeli evre geç evredir. Bu evrede belirtiler artık tamamen hastaya yerleşir ve sürekli görülür. Görülen belirtiler şu şekildedir;

Zamanı ve mekanı anımsayamamak

Yürümede zorluk

Saldırgan davranışlar

Aile bireylerini tanıyamamak

Demans Tanısı Nasıl Yapılır?

Demas tanısı koyulabilmesi için özel bir test yer almıyor. Doktorlar bu durumda detaylı bir klinik incelemesi yapabilir. Bazı sorular bulunan testler uygulanarak, kişilerin demans olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Eğer doktorlar farklı bir durumdan şüphelenirse beyin görüntüleme gibi farklı testler talep edebilir. Beyin görüntülemeye ilave olarak hastalardan kan testi talep edilebilir.

Demans Engellenebilir mi?

Demans herkesi korkutan ve yaşlılıkla beraber kendini gösteren bir hastalıktır. Demansı önlemenin kesin bir yolu bulunmuyor. Fakat bazı yöntemlerle demansın başlaması yavaşlatılabilir veya süresi uzatılabilir. Bu yöntemler şu şekildedir;

Zihni aktif tutmak

Sigara içmemek

Vitamin içeren besinler tüketmek

Fiziksel ve sosyal olarak aktif olmak

Sağlık sorunlarının tedavi ettirilmesi

Uyku düzeni

Beslenme düzeni

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS