Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır, Neye İyi Gelir?

Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır, Neye İyi Gelir?

Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır, Neye İyi Gelir?

Detoks suyu; son zamanlarda oldukça popüler içecekler arasında yer almaktadır. Detoks suyu; vücuttaki yağların yakılmasını hızlandıran ve toksinlerin uzaklaşmasına yardımcı olacak bir içecektir. Vücutta yer alan yabancı maddelerin ve toksinlerin temizlenmesine detoks adı verilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlıklı bir vücudun fonksiyonu adına vücuttaki fazlalıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olan detoks, ekstra şekilde zindelik sağlamaktadır. Vücuttaki zararlı toksinler, hızlı bir biçimde vücuttan atılarak sürecin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. 

Detoks Nedir?

Detoks; en kolay tanımı ile vücudu toksik bileşenlerden arındırma işlemine denir. Bitki çayı, meyve ve sebze suyu çeşitleri, oruç tutulması, belirli gıdaların tüketilmesi ya da bağırsakların lavman metoduyla boşaltılması adına birçok detoks metodu bulunur. Detoks sayesinde sindirim sistemi ve bağışıklığı güçlendirmek amaçlanır. Fakat iki değişik detoks metodu bulunur.

Bunlardan ilki; hastane şartlarında alkol ya da zehirli maddelerin vücuttan atılması adına yapılan tıbbi detoks türüdür. Diğeri ise, diyetisyenlerin tavsiye ettiği ve daha çok yararlı meyve ve sebzelerin, çaylarla yapılan sağlıklı hayat detoksu olarak tanımlanabilir. Günümüz çapında çok popüler olan detoks metodu ile zayıflama ve sağlıklı yaşam amaçlanır. 

Detoks Nasıl Yapılır? 

Detoksun yapılma şekilleri;

 - Orucun tutulması,

 - Birkaç gün boyunca yalnızca sebze ve meyve suyu türleri ya da bitki çayları gibi sıvıların tüketilmesi,

 - Toksinlerin ter ile atılması adına hamam ya da sauna kullanılması,

 - Antioksidan içeriğinden zengin olan özel diyetlerin uygulanması,

 - Bağırsakların müshil ya da lavman ile temizlenmesi olarak belirtilebilir. 

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Detoks suyunun hazırlanmasının noktaları;

- Detoks suyunun tercih edilmesine bağlı şekilde tercih edilen sebze, meyve ya da otlar hazırlanmalıdır.

 - Ardından kullanılacak doğranır, ezilir ya da rendelenerek su içerisine eklenir.

 -Taze hazırlanmış olan detoks suyu, fazla bir şekilde bekletilmeden gün içinde tüketilmelidir.

 -Soğuk şekilde hazırlanmış olan detoks suyu, kullanılan malzemelerinin aromasının karışması adına bir gece boyunca buzdolabı içerisinde bekletilmeli ve malzemeler süzülüp, yalnızca suyu tüketilmelidir. Beklemeyi istemeyen kişilerin, malzemeleri blender yardımıyla ezilerek, tatların birbirine daha kolay karışmasına yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Detoks Suyu Neye İyi Gelir?

Detoks suyu; hijyen ürünlerinden, içeceklerden ve besinlerden gelen toksinleri ortadan kaldırmaktadır. Her gün kontrol altında tutulan birçok toksinin dışında solunan havadaki toksinlerle içecek ve yiyeceklerden gelen toksinler de önemli ölçüde kontrol edilmektedir. Pek çok sağlık uzmanı; günlük hayatta pek çok önemli rahatsızlığın, toksik yük nedeniyle oluştuğu konusunda hemfikirdir. Organik sebze ve meyveler, otlarla beslenmiş hayvansal besinler günlük şekilde alınan toksin miktarını önemli oranda azaltır.

Detoks sayesinde gün boyu enerji artmaktadır. Detoks diyetleri; erken dönemde uygulandığında yorgunluğa neden olurken, pek çok kişi detoks diyetlerinden sonra çok daha iyi hissettiğini belirtmektedir. Detoksun önemli bir bölümü temiz su ile oluşmaktadır. Pek çok çalışma, hafif derecedeki dehidrasyonun dahi sık bir şekilde anksiyeteye, baş ağrısına, performans eksikliğine, duygu durum bozukluklarına sebep olduğuna işaret eder. Detoks sayesinde kan temizlenir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Temizlenmiş kan sayesinde doku ve hücreler, beslenerek onarılır. Daha güçlü bağışıklığa sahip olunur. Bu sayede hastalıklara yakalanma oranı oldukça fazla düşer. Detoks sayesinde canlı bir cilde sahip olunarak, foliküllerin daha iyi beslenmesinden ötürü saçların parlaklığı artar.

Detoks sayesinde şişkinlik ve gaz problemleri azalır. Daha iyi sindirim sistemi ve bağırsak aktivitelerine sahip olunur. Sağlıksız bir şekilde yeme alışkanlıklarından uzaklaşılmasıyla beraber kilo kaybı oluşarak, sağlıklı kilo verilir. 7 günlük bir detoks programı ile kadınlar yaklaşık 4 kilograma kadar, erkekler ise 6 kilograma kadar kilo kaybı yaşayabilir.