Dil yarasına ne iyi gelir? Dil yarası nasıl geçer? Neden olur?

Dil yarasına ne iyi gelir? Dil yarası nasıl geçer? Neden olur?

Dil yarası çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yemek yerken veya bir şey içerken kişide dayanılmaz acıya neden olabilir. Dil yarası bitkisel tedavi yöntemleri ile kolaylıkla geçmektedir. Son aylarda dil yarası ile ilgili internette yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Dil yarasının çözüm metotları internette en çok araştırılanlar arasına girmiştir. Peki dil yarası nasıl geçer? Dil yarasına ne iyi gelir? Dil yarası neden olur? İşte dil yarasına dair tüm detaylı bilgiler.

Dil yarası sürekli olarak ortaya çıkabilmektedir. Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı olan dil yarası ortaya çıkabilmektedir.

Dil Yarasına Ne İyi Gelir?

Bal: Bal dil yarasına en iyi gelen doğal tedavi seçenekleri arasındadır. Bal son derecede faydalı olan bir gıda olduğu ayrıca bir o kadar da lezzetlidir. Katkısız olarak üretilmiş olan ballar tüm ağız içi yaralarını ve dil yaralarını tedavi etmektedir. Her gün 2 yemek kaşığı bal tüketerek dil yaralarından kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca bal yeni dil yarasını da ortaya çıkmasını engeller.

Gargara: Ağız gargarası yaparak dil yarasını doğal yollardan tedavi edebilirsiniz. Karbonat ve tuz ile birlikte karışım yaparak dil yarasını tedavi edebilirsiniz. Aynı zamanda gargara boğaz enfeksiyonuna son derecede iyi gelmektedir. Günde 3 kez gargara yapılarak dil yaralarından ve ağız yaralarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Şalgam Suyu: Dil yaralarına ve ağız yaraları için son derecede etkili olan şalgam suyu etkili bir çözüm metodu arasındadır. Şalgam suyu doğal anti bakteriyel özelliği olan bir doğal gıdadır. Bu özelliği ile birlikte dil yaraları kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Şalgam suyunu dilerseniz direkt olarak içebilir ya da yara olan bölgeye gargara yapabilirsiniz.

Lavanta Yağı: Lavanta yağı dil yaralarını geçirmesi açısından etkili bir tedavi seçeneğidir. Özellikle iltihaplı bölgeye pamuk yardımı ile birlikte sürebilirsiniz. Dil yarası doğal olarak iltihaplı olacaktır. Lavanta yağının doğal olarak iltihap giderici özelliği bulunur. Gönül rahatlığı ile lavanta yağını kullanabilirsiniz. Lavanta yağını direkt olarak gargara yaparak kullanabilirsiniz.

Dil Yarası Nasıl Geçer?

Karbonat ve Su: Karbonat ve su karışımı doğal olarak bir iltihap gidericidir. Dil yaralarını sık sık çekiyorsanız karbonat ve su karışımını sizler de deneyebilirsiniz. Karbonat ve su 1 çay kaşığı kadar dilinize ilave ederek bütün bu şikayetlerinizden kısa süre içerisinde kurtulacaksınız. Karbonat ve su karışımını macun kıvamına getirdikten sonra uygulayabilirsiniz. En etkili doğal tedavi seçenekleri arasında yer alan bu karışımı her yaştan itibaren uygulayabilir ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Kabartma Tozu ve Su: Kabartma tozu ve su karışımı da dil yaralarına oldukça iyi gelen alternatif doğal tedavileri arasındadır. Bir paket kabartma tuzunu bir bardağın içinde kabarttıktan sonra üzerine su ilave edebilirsiniz. Bu karışımı da pamuk yardımı ile dilinize sürebilirsiniz. Bu uygulama ile birlikte kabartma tozunun yatıştırıcı ve acıyı dindirici özelliği olduğunu göreceksiniz.

Propolis: Propolis mucizevi bir doğal gıdalar arasındadır. Propolis bitkisi doğal yaraları gidermek için en etkili çözüm metotları arasındadır. Çay bardağının yarısı kadar propolis bitkisi ilave ederek dil yarası üzerine ilave edebilirsiniz. Tüm uyuşukluğu ve iltihabı alacak olan bu doğal gıda son derecede dil yaraları için etkilidir.

Meyan Kökü: Meyan kökü dil yaraları üzerinde etkili bir diğer doğal gıdadır. Uzman doktorlar tarafından da önerilen meyan kökünün faydaları saymakla bitmez. Meyan kökü ile birlikte suyu karıştırarak macun kıvamı elde edin. Ardından bu kıvamı dil üzerine ekleyebilirsiniz. Dil yaralarının kısa sürede ortadan kaybolduğunu ve bu durumun tekrarlamadığını sizler de göreceksiniz.

Dil Yarası Neden Olur?

Bulaşıcı Enfeksiyonlar: Bulaşıcı enfeksiyonlar ağız yaralarının başlıca sebepleri arasındadır. Dil yaralarını ortaya çıkaran bulaşıcı enfeksiyonlar tekrarlayan bir ağız yarasına da sebep olur.

Yetersiz Ağız Temizliği: Ağzı yeterince temizlememek ve diş ipi kullanmamak dil yarasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı bol bol ağız temizliği yapmak dil yarasına sebep olmaktadır.

Behçet Sendromu: Behçet hastalığı olarak da bilinen dil yarası aynı zamanda behçet sendromu olarak da bilinmektedir. Behçet sendromu dil yarasının başlıca sebepleri arasında olarak gösterilmektedir. Eğer sürekli olarak dil yarası şikayetlerine sahipseniz behçet sendromu dikkate alınmalıdır. Bunun için detaylı bir muayene gerekir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS