Diş çekimi sonrası ne zaman implant yaptırılmalıdır?

Diş çekimi sonrası ne zaman implant yaptırılmalıdır?

Diş çekimi sonrası ne zaman implant yaptırılmalıdır?

Diş Hekimi Dr. Şahin Durmuş, sıklıkla merak edilen diş çekimi sonrası implant işlemi ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çürük veya diğer problemler nedeniyle çekilen diş bölgesinde büyük boşluklar kalır. Boşluktaki çenelere bağlantı olmadığı için uyarı işlemi gerçekleşmez. Bu durumda bu bölgenin altındaki çene kemiğinde sessizce anlaşılmadan dejenerasyon meydana gelir. Ayrıca kavite etrafındaki dişler açık alandan kuvvet alarak hareket etmeye başlama eğilimindedir.

Kişiler çenenin yer değiştirmesi ve dejenerasyonu nedeniyle rahat çiğneme problemi yaşarlar. Gülümseme ile ilgili bir sorun bile olabilir. Diş çekimi yaptıran biri için en önemli konu dişin çekildiği yeri en kısa sürede doldurmaktır.

Diş çekimi sonrası mutlaka implant yaptırılmalı mıdır?

Doktor uygun görürse diş çekildikten hemen sonra implant ameliyatı yapılabilir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için önce iskelet bölgesinin durumunu kontrol edilmesi gerekir. Herhangi bir problem olmaması durumunda diş çekildikten sonra implant çene kemiğine vidalanır. Ancak diş çekimi sonrası çeşitli enfeksiyon kapma olasılığı nedeniyle 2 ay ara verilmesi gerekebilir. Elbette bu durum kontrol altına alındıktan sonra netlik kazanacaktır.

Normal şartlar altında implant ameliyatı, çekimden birkaç ay sonra yapılabilir. Hastaya bağlı olarak tedavi 4 aya kadar uzayabilir. Hastanın ağız durumu ve sağlığı bu süreyi belirler. Ameliyat başlamadan önce lokal anestezi yapılır. Tedaviden sonraki gün boyunca hafif ağrı hissedilebilir. Oluşan ağrı veya şişlik normal kabul edilir. Doktorunuz ilk birkaç gün ağrı kesici ilaç önerebilir. Ancak tedavi ömür boyu kalıcıdır.

Günümüzde sıklıkla başvurulan “dikişsiz implant tedavisi” ile ise hem vida hem de yapay diş tek seansta çene kemiğine herhangi bir kesi işlemi yapılmadan yerleştirilerek tedavi süreci tamamlanmaktadır. Dikişsiz implant tedavisi daha hızlı gerçekleştirildiği ve tedavi sonrasında olası komplikasyon risklerini azalttığı için günümüzde daha fazla tercih edilmektedir.