Dişler neden sararır? Dişleri sarartan 10 hatalı davranış

Dişler neden sararır? Dişleri sarartan 10 hatalı davranış

Dişleri sarartan şeyler... Güzelim dişlerin güzelliğini bozan başlıca unsurlar. Dişleri sarartan yiyecek ve içecekler maalesef bir de hep en lezzetlileri oluyor. Tıpkı kilo aldıran yiyeceklerin en lezzetlileri olması gibi. Dişlerin sararmasında en büyük etkenin sigara olduğunu biliyoruz örneğin, ancak fındığın dişleri sarartacağı kimsenin aklına gelmez. Diş sarartan yiyecek ve içecekleri bilmek, onlardan uzak durmamızı sağlar. Madem öyle, dişleri sarartan yiyecek ve içecekleri inceleyelim.

 

1.Dişleri fazla bastırarak fırçalamak
 

Bastırarak fırçalamak; dişleri temizlemek yerine, "fırça çürüğü" dediğimiz aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.

 

2.Kuru meyve yedikten sonra dişleri fırçalamamak
 

Kurutulmuş meyvelerin yapışkan ve şekerli yapısından dolayı dişlere tıpkı karamel, şekerler ve sakızlar kadar zarar verdiğini açıklayan diş hekimleri, kurutulmuş meyve tüketilmesi halinde dişlerin 24 saat içinde fırçalanması gerektiğini söylüyorlar.

 

3.Kahveyi sütlü veya kremalı içmek
 

Kahvenin sağlığa oldukça yararlıdır ve sade olarak tüketildiğinde ağız sağlığı açısından da hiç bir zararı yoktur. Ama diş hekimleri, kahveye eklenen krema ve sütün dişlere zarar verdiğini söylüyorlar. Kahveyi sade tüketemiyorsanız, günde bir fincandan fazla içmeyi önermiyorlar. Kremalı ve sütlü kahveler yerine yeşil çay tüketmenizi öneriyorlar.

 

4. Zayıflamak için limonlu suyu fazla içmek
 

Son zamanlarda zayıflamaya yardımcı olduğu gerekçesiyle limonlu su tüketiminin arttığını görüyoruz. Limonun asitli olması nedeniyle diş minesine zarar verdiğini söyleyen diş hekimleri, eğer suyu limonlu tüketmek istiyorsanız, bir öğünün yanında tüketmenizi öneriyorlar.

 

5. Smoothieleri pipetsiz içmek
 

Yeşil içecekler ve smoothieler Smoothieler ve buna benzer içecekler vücuda faydalı. Ancak bu içeceklerin içerisine konulan besinler diş rengini etkileniyor. İçeceklere koyduğunuz besinler eğer giyside leke yapıyorsa, bu leke etkisini dişlerde de gösterecektir. Bu sağlıklı içecekleri tüketmekten vazgeçmeyi elbette düşünmeyebilirsiniz. Ancak burada pipetten yardım alabilirsiniz. Leke yapan içecekler pipetle içilerek dişler korunabilir.

 

6. Havuzda yüzerken ağzı kapatmamak
 

Havuz suyu Havuz suyu içerisindeki kimyasallar, dişlerde kahverengi lekelere yol açabiliyor. Yüzme sırasında ağız açık olduğunda su kaçabilir. Eğer kimyasal barındıran su içerisinde haftada 6 saatten fazla kalınıyorsa, dişler bundan zarar görebilir.

 

7. Uzun süreli ilaç kullanımı
 

Antibiyotik gibi bazı ilaçların uzun vadede kullanılması dişlerin renklenmesine yol açabilir. Kansızlık için kullanılan demir takviyeleri ya da klorheksidin içeren antiseptik gargaralar da dişlerin renklenmesine sebep olabilir. Ağız hijyenini doğru ve etkin sağlamayan kişilerde ise diş plağı oluşur ve uzun vadede bu plak diş taşına dönüşür. Bu sebeple de dişler lekeli olarak gözükür.

 

8. Fazla turşu tüketimi
 

Turşudaki sorun asidik yapısı. Turşu krizine girip bir oturuşta bir kavanoz yiyenlerdenseniz, diş minenize zarar verdiğinizi unutmayın. Önlem olarak turşu yedikten sonra en azından bir bardak su içebilirsiniz.

 

9. Patlamış mısırdan sonra diş ipi kullanmamak
 

Evde veya sinemada film seyrederken hepimiz patlamış mısır yemeye bayılıyoruz. Ama çoğu zaman dişlerimizin arasına kaçan o patlamış mısırlar rahatsızlık veriyor. Veya rahatsız olmasanız da emin olun onlar dişlerinizin arasına girip orada hayatlarını sürdürüyor. Ve orada kaldıkları süre boyunca diş minelerine zarar veriyorlar.

 

10.Enerji içecekleri
 

Enerji ve Spor içeceklerini özellikle spor öncesinde kullanmanın sağlıklı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki büyük oranda şeker barındıran bu içecekler dişlere zarar veriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS