hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Domatesi böyle tüketiyorsanız dikkat! Zararı sanıldığından da büyük

  Domatesi böyle tüketiyorsanız dikkat Zararı sanıldığından da büyük
  expand

  Birçok sebze ve meyveyi pişmemiş formda tüketmeyi alışkanlık haline getiriyoruz ancak bazı besinleri çiğ tüketmek, insan sağlığı için olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan domatesi doğru şekilde yememek, organlarımız için tahmin edilenden çok daha zararlı olabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sabahları aç karnına domates tüketmek, mide ve bağırsak sağlığı için oldukça riskli bir durum. Beslenme uzmanı Song Xin ve meslektaşları, çiğ domatesin aç karnına tüketilmesini kesinlikle önermiyor.

  Domates, aç karnına yenildiğinde domateste bulunan organik asit ile mide asidi birleşiyor. Bu durum, bağırsakların ve midenin rahatsızlanmasına, acil veya kronik mide ve bağırsak iltihabına, mide genişlemesine ve mide ağrısına neden olabiliyor. Dispepsi hastalığı olanların ve midesi zayıf olanların açken domates yememesi gerekiyor. Turunçgiller Asit açısından zengin olan turunçgilleri aç karna tüketmek, alerjik reaksiyonlara ve gastrite neden olur. Süt ve yoğurt Süt ve yoğurdu aç karna tükettiğinizde içerisindeki faydalı bakterilerden yararlanamazsınız.

  Şekerli gıdalar Şeker ve şekerli gıdalar aç karna tüketildiğinde kan şekerini aniden yükseltebilir. Bu durum bir süre sonra diyabete sebep olabilir. Armut Yüksek lif oranıyla bilinen armutun, aç karna tüketilmemesi zararlı. Armutta bulunan lifler, midedeki mukoza için tehlike arz ediyor. Baharatlar Baharatlar da tıpkı armut gibi aç karna tüketildiğinde mide mukozasına zarar veriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow