Ejder Meyvesi Nedir, Nasıl Yenir? Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ejder Meyvesi Nedir, Nasıl Yenir? Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ejder meyvesi ülkemizde en merak edilen meyvelerin başında yer almaktadır. Vitamin ve mineral bakımından en zengin meyveler arasında yer alan ejder meyvesi tüketimi de önerilmektedir. Ejder meyvesi pitaya olarak da bilinmektedir. Bazı ülkelerde ise bu meyve çilek armudu olarak adlandırılır. Ejder meyvesi Güney Amerika'da en fazla yetişen meyveler arasında yer alır. Oldukça ekşi ve ferahlatıcı bir tadı vardır.

Ejder Meyvesi Nedir?

Ejder meyvesi kaktüs türlerinden olan bir meyvedir. Bilimsel adı ise Hylocereus olarak bilinen bu meyve tatlı pitaya şeklinde adlandırılır. Ejder meyvesi son yıllarda iyice popülerleşmiş olan bir meyve olmuştur. Ejder meyvesi antioksidan bakımından zengin olan bir meyedir. Tropikal meyvelerden birisi olarak adlandırılır.

Ejder Meyvesi Nasıl Yenir?

Ejder meyvesini tüketmek için bir bıçağa ihtiyacınız vardır. Bıçak ile ortasından kesildikten sonra etli kısmı yani yenilecek kısmı dışarı çıkarılır. Etli kısmını direkt olarak çiğ şeklinde tüketebilirsiniz. Dilerseniz bu etli kısmın suyunu da çıkartarak o şekilde tüketebilirsiniz. Bu meyveyi yerken kabuğu ile tüketmeyiniz. Kabuğu yenmez ve acı bir tadı vardır. Dilerseniz çiçekli kısmını direkt olarak çayını yapabilir ve o şekilde tüketebilirsiniz.

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

1) Antioksidan Özelliğine Sahiptir

Ejder meyvesi doğal bir antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliğine sahip olduğundan dolayı sağlık açısından son derecede önemlidir. Ejder meyvesini düzenli olarak tüketmeniz durumunda vücuttaki zararlı toksinleri doğal yollardan atmanız mümkündür. 

2) Yüksek Lif İçerir

Ejder meyvesinin bir diğer özelliği de yüksek lif içermesidir. Bundan dolayı zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. Yüksek lif içeren gıdalar bağırsaklarda kolay emilir. Bundan dolayı bağırsak hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yüksek lifli bir gıda olduğundan dolayı diyet menülerine ejder meyvesi eklenebilir.

3) Karaciğer Yağlanmasını İyileştirir

Karaciğer yağlanması özellikle kilo alındığı takdirde ortaya çıkmaktadır. Karaciğer yağlanmaları karaciğer organına zarar vermektedir. Bundan dolayı karaciğere iyi gelen ejder meyvesi yani pitayanın tüketilmesi son derecede önemlidir. Karaciğer yağlanmasını doğal yollardan iyileştirmek için ejder meyvesi tercih edebilirsiniz. Kalorisi de son derecede düşük bir meyve olarak bilinir.

4) Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zayıflamak isteyenler için ejder meyvesi tüketilmesi önerilir. Çünkü ejder meyvesi yüksek lif içerdiğinden dolayı midede ve bağırsaklarda kolayca sindirilir. Bu şekilde metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan ejder meyvesi zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Zayıflamak için diyet yapanların listesinde ejder meyvesi yer alır.

5) Gözlere İyi Gelir

Göz sağlığı açısından ejder meyvesi tüketilmesi önerilmektedir. Ejder meyvesi yüksek oranda c vitamini ve kalsiyum içermektedir. Aynı zamanda ejder meyvesi potasyum da içerir. Bundan dolayı göz sağlığı açısından ejder meyvesi çok önemlidir. Düzenli olarak ejder meyvesi tüketerek özellikle belirli bir yaştan itibaren ortaya çıkan katarakt gelişimini de ejder meyvesi geciktirmektedir.

6) Tansiyonu Dengeler

Yüksek tansiyon belirli bir yaştan itibaren ortaya çıkar. Tansiyonu dengelemesi açısından uzman doktorlar tarafından genel olarak ejder meyvesi önerilmektedir. Özellikle ejder meyvesinin etli kısmı tansiyonu dengeler ve kan basıncının daha iyi olmasını sağlar. Bu açıdan ejder meyvesi tüketilmesi son derecede önemlidir.

7) Diyabet Hastalığına İyi Gelir

Şeker hastalığı içinde doğal olarak tercih edeceğiniz doğal yöntemler vardır. Bunun başında da ejder meyvesi gelmektedir. Ejder meyvesi vücutta insülin direncini arttırır. Eğer sürekli olarak diyabet belirtileri yaşıyorsanız ejder meyvesi tüketebilirsiniz. Ejder meyvesi tip2 diyabet açısından son derecede iyi bir meyvedir. Ejder meyvesi en vitaminli meyvelerden bir tanesidir. Aynı zamanda afrodizyak etkisi de bulunan bir meyvedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS