Elma Besin Değerleri Nedir? Elma Kaç Kalori İçerir, İçerisinde Hangi Vitaminler Vardır?

Elma Besin Değerleri Nedir? Elma Kaç Kalori İçerir, İçerisinde Hangi Vitaminler Vardır?

Elma dünyanın pek çok yerinde yetişen ve yaygın olarak tüketilen bir meyvedir. Elma son derece faydalı bir meyvedir. Gülgiller ailesinden olan elmanın 7000’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Yeşil, kırmızı ve sarı meyve olarak farklı renklere sahiptir. Elma hem vitamin hem de lif bakımından zengin bir meyvedir.

Elma Besin Değerleri Nedir?

Elma gülgiller ailesinden olan ve oldukça lezzetli bir meyvedir. Pek çok çeşidi olan bir meyve grubudur. Elma dünyanın her yerinde severek tüketilen bir meyvedir ve diyet listelerinin temel meyvesidir. Yapısında C vitamini ve lif bulunur. Ayrıca yapısındaki değerler nedeniyle pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır.

Kalorisinin düşük olması ise diyet için ideal bir meyve haline getirir. Elma yılın her döneminde yetişen bir meyvedir. Ama elmanın asıl yetişme dönemi ekim ayının başından, mart ayının sonuna kadar devam eder. Elmanın yapısında vitamin, mineral ve karbonhidrat bulunmaktadır. Ayrıca elma lif bakımında son derece zengin bir gıdadır.

Elmanın yapısında protein ve yağ pek fazla yoktur. Ama lif ve karbonhidrat yönünden zengin bir gıdadır. Kalori olarak düşük olması tercih edilir. Elmanın kolay hazmedilir bir gıda olması da tüketim açısından önemlidir.

Elma Kaç Kalori İçerir?

Kalori tüketilen gıdaların enerjisine verilen addır. Bireylerin yaşına, cinsiyetine ve yaşam şekline bağlı olarak tüketmesi gereken bir kalori miktarı vardır. Bu kalori miktarı günlük olarak belirlenir. Özellikle diyet yapan kişiler günlük kalori hesaplamalarına dikkat ederler. Diyet programlarında hem kalori hesabı, hem de besin değerlerinin hesaplaması yapılmalıdır. Elma kalori açısından düşük değerlere sahiptir. 100 gr’lık bir elmada 50 kalori vardır.

Elma İçerisinde Hangi Vitaminler Vardır?

Elma son derece faydalı bir meyvedir. İçeriğinde ise pek çok vitamin bulunur. Elmanın içerisinde A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Vitamin açısında oldukça zengin bir meyvedir. A vitamini cilt yapısının daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Diş ve diş etinin korunmasında etkilidir. Ayrıca kemiklerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Elmanın vitaminler açasından zengin olması önemli bir tüketim nedenidir. Yetişkin bir birey elma tüketerek günlük A ve C vitamin ihtiyacının %20’sini alabilmektedir. Elmada vitamin dışında mineralde bulunmaktadır. Ayrıca elmada demir, kalsiyum ve potasyum bulunur. Elmanın lif yönünden zengin olması da kişinin sağlıklı olmasına yardım eder.

Elmadaki Lifin Faydaları

Lifli gıdalar kişinin tok hissetmesine yardımcı olur. Lifli gıdaların su tutabilme özelliği vardır. Bu da doygunluk hissi yaratır. Bu nedenle diyet listelerinin baş besinidir. Bağırsak hareketlerinin de düzenlenmesine destek olur. Elma yapısı sayesinde diyet yapacak kişiler için önem taşır. Bağırsak florasını düzenler. Elma tüm vücut için faydalıdır.

Elma bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt sağlığına destek olur. Kanser ve kalp hastalıkların karşı koruyucudur. Bunun yanında elmada yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Bu nedenle dengeli tüketilmesi gerekir. Özellikle şeker hastaları tüketime dikkat etmelidir.

A ve C Vitamininin Faydaları

A vitamini göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. A vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenen kişiler, düşük ışıkta bile net görüş yakalayabilir. Ayrıca A vitamini antioksidandır. Hücrelerin sağlıklı kalmasına destek olur. Hamilelik döneminde ise annenin ve bebeğin sağlığına destek olur. A vitamini kanser oluşumunu da engellemektedir.

Elma C vitamini açısından da zengin bir meyvedir. C vitamini ise vücut tarafında doğal olarak üretilemez. Bu nedenle gıdalarla dışarıdan alınması gerekir. C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Cilt kırışıklarının azalmasına destek olur. C vitamini alan kişilerin stres düzeyi azalır. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. C vitamini alımı ile sindirim sorunları azaltılır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS