Entübe nedir? Entübe hasta ne demek?

Entübe nedir? Entübe hasta ne demek?

Entübe nedir? Entübe hasta ne demek?

Entübasyon sisteminin uygulanmasıyla birlikte entübe edilen hasta suni solunum ile tedavisini sürdürüyor. Peki, tam olarak entübe nedir, entübe hasta ne demek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hastaların suni solunum ile tedavilerinin sürdüğü entübasyon işlemi vakanın normal solunum alamadığı acil durumlarda uygulanan bir yöntem olarak biliniyor. Hasta normal solunumunu sağlayamadığı için entübe edilerek suni solunum ile solunumunu devam ettirmesi sağlanıyor. İşte entübe ile ilgili bilinmesi gerekenler…

ENTÜBE NEDİR?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla, suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir.

ENTÜBE HASTA NE DEMEK?

Hasta normal solunumunu devam ettiremediği için suni solunum oluşturmak adına uygulanan entübe işlemi sonrası vakaya entübe hasta adı veriliyor. Entübe hastalar kendilerine bağlanan suni solunum ile birlikte nefes alıp verme işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Entübasyon işlemi, hava yolunun açık tutulması, hava yolu ve solunumun kontrol edilmesi, solunum eforunun azaltılması, aspirasyonun önlenmesi; anestezistin ve diğer aygıtların sahadan uzaklaştırılması ile cerrahi rahatlık sağlanması; herhangi bir sorun olduğunda resüsitasyon kolaylığı ve ölü boşluk volümünün azalması gibi faydalar sağlarken, işlemin zaman alması ve özellikle güçlük çıktığında özel beceri gerektirmesi, daha derin anestezi gerektirmesi ve bazı komplikasyonlara neden olabilmesi gibi sakıncalar taşır.