hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erik yedikten sonra sakın bunu yapmayın!

  Erik yedikten sonra sakın bunu yapmayın
  expand

  Erik sezonu geldi ve tezgahlardaki yerini çoktan aldı bile... Peki, erik yerken dikkat edilmesi gereken kuralları biliyor muyuz? Cevabınız hayır ise size konu ile alakalı birkaç tüyo vereceğiz. İşte erik yerken dikkat edilmesi gerekenler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Taze meyve, bazı bitkisel çaylar gibi sağlıklı gıdaların yanı sıra, asitli içecekler, ekşi veya şekerli yiyecekler de diş erozyonuna neden olur. Yapılan bir araştırmada, günde iki kereden fazla narenciye tüketenlerin, sık narenciye tüketmeyenlere göre 37 kat daha fazla diş erozyonu riski ile karşı karşıya olduğu sonucu ortaya çıkarıldı. Ayrıca elma sirkesi veya sporcu içeceklerini haftada bir veya daha fazla tüketenler ile her gün gazlı içecek tüketenler de risk grubunda yer alıyor. Bu alışkanlıklar, dişlerde asit erozyonu olasılığını 4-10 kat arasında daha fazla artırıyor.
   
  DİŞ MİNESİNİ YUMUŞATIR 

  Diş Hekimi Pertev Kökdemir asit erozyonuna karşı, “Yemek yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın” diyor ve uyarıyor: “Dişlerinizi özellikle asitli yemeklerden veya içeceklerden hemen sonra fırçalamayın. Asitli içecekler, sporcu içecekleri, asidik gıdalar, ekşi meyveler, turunçgiller; diş minesini yumuşatır.”

  YATMADAN ÖNCE FIRÇALAYABİLİRSİNİZ 

  Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Bu besinleri tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak, asidin diş minesi üzerindeki etkisini hızlandırabilir ve alt tabakayı aşındırabilir. Çünkü yemekte dişlere yapışan artıklar kısa süre içinde aside döner. Yemekten hemen sonra diş fırçalamak ise o asidin ağız içinde yayılmasına neden olur. Asit, diş minesinin kalitesini düşürür, dayanıklılığını azaltır. Böylece dişler çok daha kolay çürür. Dişleri yemekten hemen sonra değil, 1-2 saat sonra fırçalayın. Aslında en ideal olanı gece yatmadan önce fırçalamaktır” diyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BİR BARDAK ILIK SU İÇİN 

  Diş Hekimi Pertev Kökdemir, en basit çözümü ise şöyle açıklıyor:

  “Basit çözüm, ekşi bir şey yedikten sonra asidi nötralize etmek için ağzımızı suyla yıkamamız gerektiğidir. Dişlerinizi fırçalama ihtiyacı hissediyorsanız, ağzınız çalkalayın ve sonra bir bardak ılık su için.”

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow