hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erkekler mi yoksa kadınlar mı daha hızlı kilo verir?

  Erkekler mi yoksa kadınlar mı daha hızlı kilo verir
  expand

  Metabolizma canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi için vücutta gerçekleşen tüm yapım ve yıkım süreçlerine denir. Tükettiğimiz besinlerin enerjiye dönüştürülmesi ve bu enerjiyi kalori olarak yakma miktarını metabolizma belirlemektedir. Metabolizma hızımız ve verdiğimiz kiloların miktarı birbiriyle doğru orantılıdır. Kilo verme sürecinde halk arasında her daim erkeklerin kadınlara göre daha çabuk kilo verdiği söylenir. Diyetisyen Rıdvan Arslan konu hakkında bilgiler verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Metabolizma hızı her insanın birbirinden farklıdır. Metabolizma hızı yaş, cinsiyet, kilo, fiziksel aktivite düzeyi veya tiroid bezinin çalışma biçimi gibi birçok faktöre göre değişmektedir. Cinsiyet olarak karşılaştırıldığında erkeklerin metabolizması kadınlara göre daha hızlıdır. Bu yüzden erkeklerin kilo vermesi kadınlara göre daha kolaydır.

  Kadınların yağ miktarı erkeklere göre daha fazladır. Kadınlarda ideal olması gereken ortalama yağ oranı %20-30 iken, erkeklerin %12-20 olarak değişmektedir. Genetik olarak erkeklerin kas miktarı da kadınlara göre daha fazladır Kas miktarı ne kadar fazlaysa, metabolizma da o kadar hızlıdır. Erkeklerin daha hızlı kilo verme sebeplerinden biri kas miktarlarının fazla olmasıdır.

  Erkeklik hormonu adı verilen ve erkeklerde yüksek oranda bulunan testosteron metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlarken, dişilik hormonu olarak bilinen östrojen hormonu ise metabolizmanın çalışma hızını biraz yavaşlatmaktadır. Kadınlarda regl, emzirme, hamilelik veya menopoz gibi dönemlerde hormonsal değişiklikler meydana gelerek metabolizma hızları etkilenmektedir. Ayrıca testosteron hormonu kas kütlesinin artmasına yardımcıyken östrojen hormonu ise vücudun yağlanma eğilimini arttırmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow