Erkeklerde tek bir enjeksiyonla doğum kontrolü

Erkeklerde tek bir enjeksiyonla doğum kontrolü

Üroloji ve Androloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çocuk sahibi olmak isteyen dünyada milyonlarca çift var. Ancak çocuk sayısını tamamlamış ve çocuk istemeyenlerin sayısı bu insanlardan çok daha fazla.

Bu çiftler gebe kalma korkusu yaşamadan güvenli bir şekilde cinsel yaşamlarını sürdürmek istiyorlar.

Doğum kontrol yöntemleri denildiğinde ilk olarak kadınlara yönelik uygulanan tedaviler akla gelmektedir. Doğum kontrol hapları, rahim içine takılan ilaçlar anestezi ve cerrahi gereksinimi olmadan güvenle uygulanmaktadır. Kalıcı çözüm arayışı içinde olan kadınlara ise tüp ligasyonu adı verilen ameliyatla tüplerin bağlanması işlemi yapılmaktadır. Bu işlemin dezavantajı anestezi gerektirmesi ve ameliyathane ortamında yapılabilir olmasıdır. Kadınlar için uygulanan doğum kontrol yöntemleri tüm dünyada ve ülkemizde oldukça yaygındır.

Doğum kontrol yöntemi erkeklerde kadınlara kıyasla daha az uygulanmaktadır. Çocuk sahibi olmayı engellemek için erkekler arasında en sık tercih edilen yöntem ise prezervatif (kondom) kullanımıdır. Cinsel birliktelik sırasında yırtılabilimesi, çıkabilmesi ya da delinebilmesi endişesi ile çoğu zaman stres oluşturabilmektedir. Ayrıca kılıfın üretildiği maddenin özelliğine göre değişmekle birlikte dokunma hissini olumsuz etkilediği için cinsel hazzı da azaltmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman çiftler arasında tercih edilmemektedir.

Bunun dışında çeşitli hormonlar bu amaçla kullanılmış ancak yan etkileri nedeniyle kısa zamanda terkedilmiştir. Günümüzde erkeklerde doğum kontrol amaçlı olarak hormonal ilaçlar kullanılmamaktadır.

Bir diğer yöntem ise erkeklerin sperm kanallarının cerrahi işlem ile bağlanmasıdır. Bu işlem kalıcı bir çözüm sağlamakta olduğundan erkekler arasında kondom kullanımından sonra en sık tercih edilen yöntemdir. İşlem lokal anestezi altında yapılabilir ve kısa sürede etkili sonuç elde edilmektedir. Bugün için sık uygulanan erkek doğum kontrol yöntemlerinden birisidir.

Geçtiğimiz günlerde Indian Journal of Medical Research isimli bilimsel dergide yeni bir makale yer aldı. Sharma ve arkadaşları tarafından yayınlanan makalede sadece tek bir enjeksiyonla erkeklerde 6. ayın sonunda %100 doğum kontrolü sağlandığını bildirdiler.

Makalede daha önce Faz I ve Faz II çalışmaları yapıldığı bildirilen ve yeni bir molekül olan RISUG isimli ilacın erkek doğum kontrol yöntemi olarak Faz III klinik çalışma sonuçları açıklandı. Hormonal yapıda olmayan bu ilaç tek seferde meni kanalları içine sıkılmakta ve erkeklerde doğum kontrolünü sağlamakta olduğu yayınlandı.

Tek bir basit enjeksiyonla doğum kontrol yönteminin sağlanmış olması heyecan yaratsa da konu ile ilgili daha geniş klinik çalışmalar, bu konunun aydınlatılmasını sağlayacaktır. Farklı klinik merkezlerden de benzer sonuçlar gelmesi durumunda önümüzdeki günlerde bu uygulama erkekler arasında doğum kontrol amaçlı bir yöntem olarak seçeneklerin ön sırasında yer alacak gibi gözükmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS