Etkisi müthiş! Papayanın faydaları saymakla bitmiyor

Astımdan, gribe kadar geniş bir skalası olaran papaya meyvesi birçok hastalığa iyi geliyor.Şifanın kaynağı tropikal iklimden geliyor. Meleklerin meyvesi olarak adlandırılan papaya, lezzetinin yanı sıra faydaları ile de bilinen bir meyve.
Türkiye'de bilinirliği yeni yeni başlasa da ilerleyen günlerde daha çok göreceğimiz kesin.
Etkileri öyle güçlü ki görme bozukluğundan astıma kadar çare oluyor.
İşte 'meleklerin meyvesi' olarak adlandırılan papayanın faydaları.
Yaraları iyileştiriyor

Papain ve chymopapain adı verilen bileşenler papaya meyvesinde bulunan iki önemli enzimdir.
Aslında her iki enzim de vücutta protein sindirimine yardımcı olurken papain en bol ve en etkin olandır.
Sindirim sürecine olan katkılarının dışında papaya enzimleri ödem, iltihap ve yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.
Astıma iyi geliyor

Papayada bulunan C, E vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanlar astım, osteoartrit ve romatoid artriti olan insanlar için yararlıdır.
Kabızlığı önler

Papaya lif açısından da oldukça zengin bir bitkidir. Bu özelliği ile kabızlık gibi yaygın sindirim sorunları için doğal bir çözümdür.
Grip gibi hastalıklardan korur

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi papayanın sahip olduğu bir başka özelliğidir. İçinde bulunan A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan korunmanızı sağlar.
İnme riskini azaltır

İnmenin en önemli nedeni kolesterol oksidasyonudur. Kolesterol oksidize olduğu zaman, vücutta kan damarlarının duvarlarında birikmeye başlar. Bu birikim beyin kan akımının kesilmesine neden olan plaklara yol açar ve felce neden olabilir. Papaya antioksidanlar açısından zengin olduğundan kolesterolün oksidasyonunu engeller.
Kolestrolü dengeler

Papaya kolesterol seviyelerini düşürerek, ateroskleroz ve diyabetik kalp hastalıkları gibi durumların önlenmesinde yardımcı olur. Bunların dışında A vitamininden zengin oluşu akciğer sorunlarını engellemeye yardımcı olur.
Bağırsak hastalıklarını önler

Papaya tohumlarından yapılan papaya ekstresinin karaciğerin temizlenmesine ve bağırsak parazitlerinden kurtulmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
Yaşa bağlı görme bozukluklarını önler

Makula dejenerasyonu yaşla ilgili bir hastalıktır ve yaşlı yetişkinlerde görme kaybının başlıca nedenidir. Araştırmalara göre, öğünlerinize papaya eklemek bu göz hastalığı riskini azaltmada büyük bir yarar sağlayabilir. (Takvim)
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS