Evde ultrason çekimi yaptırmak mümkün

Evde ultrason çekimi yaptırmak mümkün

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, evden çıkması zor ve riskli olan hastalar için evde ultrason çekiminin mümkün olduğunu belirtti.

Yaşlanma ve sağlık sorunları nedeni ile hastaneye / görüntüleme merkezine gidebilmesi zor ya da riskli olan hastalar ultrason veya renkli doppler çekim hizmetini evlerinde alabilir. Evde ultrason çekim hizmeti veren bir görüntüleme merkezinden randevu alınarak ultrason çekimleri yaptırılabilir. Evde çekilen ultrasonun sonuçları ise ortalama 1 saat içinde hastaya rapor edilebilir.

Evde ultrason çekimi için taşınabilir tıbbi görüntüleme cihazları kullanılır. Ultrason çekimi uzman radyolog tarafından hastanın yattığı yerde yapılır. Ultrasonografi, bir tıbbi görüntüleme yöntemi olup ses dalgaları yardımıyla vücudun iç kısmında yer alan doku ve organların genel hatlarıyla görüntülenebilmesini sağlar. Evde ultrason uygulamasıyla da insan kulağının algılayabileceğinden çok daha yüksek bir frekansa sahip ses dalgaları vücuda verilerek geri dönüş süreleri hesaplanarak incelenen bölgeye ait bir görüntü çıkartılır.

Hastanın ihtiyacına göre her bölgeye çekilebilir

Vücut içerisinde gözle görülemeyen ve endoskopi yöntemiyle erişilemeyen kısımların görüntülenerek bu bölgelere ilişkin hastalıkların teşhis edilmesi, değişim ve gelişimlerin gözlemlenmesi için geliştirilen ultrasonografi tıp alanında en yaygın şekilde kullanılan görüntüleme tekniklerinden bir tanesidir. Karın boşluğunda yer alan tüm organların görüntülenmesi, çeşitli enfeksiyonların araştırılması, safra kesesi taşları ve hastalıklarının tespiti, meme ve yumuşak dokularda oluşan tümörlerin araştırılması, kas hastalıklarına yönelik yapılan incelemeler, prostat ve genital bölge hastalıkların araştırılması, kist ve biyopsi tedavilerinde iğne ile yapılan girişimlerde görüntülemenin sağlanması, tiroid bezi hastalıklarının araştırılması olmak üzere pek çok alanda tanı ve tedavi imkanı sunar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS